Wybór ławników sądowych na kadencję 2012-2015 powinien odbyć się najpóźniej do końca października br. na nowych zasadach wprowadzanych przez nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Nowelizacja ta, co prawda została już podpisana przez Prezydenta RP 26 maja br., ale do wejścia jej w życie konieczne jest jeszcze opublikowanie w Dzienniku Ustaw RP oraz upływ – w tym przypadku czternastodniowego – vacatio legis. Konieczne jest również wydanie nowego rozporządzenia przez Ministra Sprawiedliwości, jako że stary akt wykonawczy straci moc po wejściu w życie nowelizacji. Wszystko to powoduje, że wybór ławników odbędzie się być może na niejasnych zasadach i z naruszeniem ustawowo wymaganych terminów.
W wyjątkowo trudnej sytuacji znajdują się samorządy gminne. Z jednej strony muszą wypełnić obowiązek nałożony przez ustawę – przeprowadzić wybory ławników. Z drugiej strony nie jest do końca wiadome, na jakiej podstawie tego wyboru dokonać oraz czy zgłoszenia kandydatów dokonane na starych zasadach zachowają ważność po wejściu w życie nowych przepisów.
Więcej na temat wyboru ławników sądowych na kadencję 2012 – 2015 w Serwisie Samorządowym WKP: Co z wyborem ławników? https://www.prawo.pl/samorzad/co-z-wyborem-lawnikow,79488.html
Ustawa o ławnikach sądowych podpisana. Mało czasu na wybór
Prezydent RP podpisał ustawę zmieniającą zasady wyboru ławników sądowych. Pomimo jednak, że nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych może wejść w życie, w dalszym ciągu nie wiadomo, na jakich zasadach należy organizować wybór ławników sądowych. Szczegóły dotyczące wyłaniania kandydatów oraz powoływania ich przez rady ma określić rozporządzenie ministra sprawiedliwości, ale ono skierowane zostało dopiero do konsultacji społecznych. W wyjątkowo trudnej sytuacji znalazły się gminy odpowiedzialne za przeprowadzenie całej procedury.