Rozmowa z dr. Bartoszem Jagurą z Instytutu Compliance
Krzysztof Sobczak: Czy rzeczywiście przedsiębiorcy już powinni poważnie potraktować ten projekt i przygotowywać się do wprowadzenie tych zasad w swoich firmach?
Bartosz Jagura: Zdecydowanie. Wprawdzie prace nad projektem ustawy o jawności życia publicznego jeszcze trwają i są w nim wprowadzane różne zmiany, ale jego autorzy konsekwentnie podkreślają, że chcą te regulacje wprowadzić jak najszybciej. Trzeba się więc liczyć z tym , że na początku przyszłego roku mogą one wejść w życie. Do tego ta ustawa ma mieć dość krótkie, bo tylko 6-miesięczne vacatio legis.
Jakie to mają być obowiązki dla firm?
Ta ustawa ma wprowadzić rewolucyjne wymogi dla sektora finansów publicznych, ale także przynajmniej dla średnich firm. Ma to być obowiązek posiadania systemów antykorupcyjnych. Z projektu wynika, że ustawa będzie nakładać na przedsiębiorców liczne wymagania w tym zakresie, a brak polityki i programu antykorupcyjnego, albo naruszenie wynikających z nich zasad, będzie zagrożone surowymi sankcjami. Co więcej, nawet za pozorność czy brak skuteczności rozwiązań antykorupcyjnych w organizacji nałożone mogą być sankcje. Kara ma wynosić do 10 milionów złotych, co więcej ustawa przewiduje także możliwość wykluczenia przedsiębiorstwa z możliwości ubiegania się o zamówienia publiczne. Dla firm to będzie poważne wyzwanie, jak uczynić zadość tym wymogom. Czyli jak przedsiębiorstwo ma się przygotować do wejścia w życie tych przepisów.
Nie będzie to łatwe zadanie dla firm, szczególnie mniejszych?
To będzie bardzo trudne, ponieważ ten katalog tych wymagań, które ma zwierać projektowana ustawa, jest dość długi, a dodatkowo nie jest on zamknięty. Szczególnie uczulałbym przedsiębiorców w związku z tym przepisem dotyczącym pozorności. Bo nawet jeśli firma będzie miała wymagane przez ustawę procedury, to jeśli CBA uzna je za pozorne lub nieskuteczne, możliwe będzie nałożenie tej wspomnianej sankcji, do 10 milionów złotych. To mogą być bardzo dotkliwe konsekwencje. Wielu przedsiębiorców jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tej zmiany, do której dość szybko będą musieli się dostosować.
Będziemy o tym rozmawiać podczas zaplanowanej na początek lutego konferencji Compliance Day 2018, poświęconej problematyce zgodności działania organizacji z obowiązującymi regułami. Postaramy się wtedy doradzić przedsiębiorcom, jak skutecznie przygotować się do działania w zgodzie z tymi właśnie regułami, ale już teraz mogę powiedzieć, że nie będzie to łatwe. Plusem konferencji będzie możliwość wymiany doświadczeń w eksperckim gronie i porównania, co inne podmioty na rynku robią, aby uczynić zadość wymogom ustawy. Więcej>>
Ustawa o jawności życia publicznego zmusi firmy do stworzenia procedur antykorupcyjnych
Poważane wyzwanie stanie przed przedsiębiorcami wraz z wejściem w życie projektowanej ustawy o jawności życia publicznego. Już co najmniej średnie firmy będą musiały tworzyć procedury antykorupcyjne, a za ich brak lub złe wykorzystywanie będą groziły surowe kary ostrzega dr Bartosz Jagura z Uniwersytetu Viadrina.