"Tego typu przestępstwa są równie szkodliwe i poważne, jak stalking" - podkreślił sędzia, uzasadniając wyrok. Stalking to przestępstwo definiowane najczęściej jako uporczywe i złośliwe nękanie kogoś, mogące wywołać u prześladowanej osoby poczucie zagrożenia.
35-letni Christopher Chaney przyznał się do tzw. podsłuchiwania łączy oraz nielegalnego uzyskania dostępu do komputerów obcych osób, choć wcześniej twierdził, że jest niewinny. Został aresztowany w październiku 2011 roku w ramach trwającego rok śledztwa FBI w sprawie włamywania się do komputerów znanych osób.
Chaney uzyskiwał dostęp do skrzynek mailowych swoich ofiar, klikając na opcję odzyskiwania hasła do konta. Następnie przechodził procedury mające potwierdzić tożsamość właściciela konta, używając w tym celu informacji dostępnych w internecie.
Po włamaniu się do poczty elektronicznej kradł z niej zdjęcia, umowy, scenariusze i inne dokumenty. Podszywał się też pod właścicieli kont, wysyłając wiadomości do ich znajomych z prośbą o więcej zdjęć.
Wiele ze znalezionych fotografii Chaney przesłał do magazynów plotkarskich, które je opublikowały. Najgłośniejszy był przypadek aktorki Scarlett Johansson, której nagie zdjęcia, przeznaczone dla jej ówczesnego męża Ryana Reynoldsa, trafiły do sieci i zostały natychmiast podchwycone przez tabloidy na całym świecie.
Wśród pokrzywdzonych oprócz Johansson są także aktorka Mila Kunis oraz piosenkarka Christina Aguilera. Wszystkie trzy zgodziły się na upublicznienie swoich nazwisk, aby nagłośnić zagrożenia związane z działalnością hakerów.