Celem umowy, opublikowanej w sobotnim dzienniku UE serii L nr 11, jest zniesienie należności celnych, zlikwidowanie ograniczeń w dostępie do zamówień publicznych, otwarcie rynku usług i stworzenie przewidywalnych warunków dla inwestorów, a także zapobieganie nielegalnemu kopiowaniu innowacji i tradycyjnych produktów.
W założeniach umowa ma zapewnić pełne utrzymanie wysokich norm UE w obszarach takich jak bezpieczeństwo żywności i prawa pracownicze. Zdaniem jej autorów umowa zawiera gwarancje, że korzyści gospodarcze nie będą osiągane kosztem demokracji, środowiska lub zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.
Krytycy umowy przywołują, z kolei, doświadczenia wynikające z umowy o utworzeniu strefy wolnego handlu NAFTA, twierdząc, że CETA wpłynie negatywnie na sytuację pracowników, rolnictwo, bezpieczeństwo żywności i ochronę środowiska.
Umowa wejdzie w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po dniu dokonania przez Strony wymiany pisemnych powiadomień poświadczających, że dopełniły one odpowiednich wymogów i procedur wewnętrznych, lub w innym terminie uzgodnionym przez Strony. Umowa przewiduje również możliwość jej tymczasowego stosowania, ale póki co taka data nie została jeszcze określona.