Za realizację tego zadania odpowiedzialny jest Instytut Studiów Perspektyw Technologicznych w ramach Wspólnego Centrum Badawczego (JRC-IPTS) oraz firma doradcza AEA.
Zainicjowane działania mają na celu opracowanie wspólnych kryteriów dla systemów grzewczych i chłodzących, a także produktów zużywających wodę, które będą stosowane w ramach oznakowania ekologicznego UE oraz zielonych zamówień publicznych. Tworzone przy tej okazji bazy danych mają dodatkowo gromadzić informacje możliwe do wykorzystania w ramach innych instrumentów polityki środowiskowej (np. przy opracowaniu środków wykonawczych do dyrektywy w sprawie ekoprojektu).
Rekomenduje się, aby zainteresowane podmioty dokonały rejestracji na wskazanych poniżej stronach internetowych z uwzględnieniem obszaru tematycznego. Rejestracja umożliwi dostęp do informacji o postępach w prowadzonych badaniach oraz pozwoli na aktywny udział w konsultacjach drogą elektroniczną (za pośrednictwem interaktywnych ankiet i kwestionariuszy) bądź też w ramach spotkań organizowanych z interesariuszami.
Wspólne kryteria dla produktów zużywających wodę: http://susproc.jrc.ec.europa.eu/toilets/
Wspólne kryteria dla systemów grzewczych i chłodzących: http://susproc.jrc.ec.europa.eu/heating/
Dodatkowo, na zlecenie Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska, Instytut Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w ramach Wspólnego Centrum Badawczego podjął się opracowania dwóch przewodników metodycznych służących do obliczenia wpływu produktów oraz przedsiębiorstw na środowisko naturalne (environmental footprint). Działanie to jest odpowiedzią Komisji Europejskiej na wezwanie ze strony państw członkowskich oraz szerokiego kręgu interesariuszy do wypracowania wspólnej, europejskiej metodologii oceny ekologiczności produktów i przedsiębiorstw. Opracowywane przewodniki mają stanowić podstawę do spójnego stosowania analizy cyklu życia (LCA) w ramach unijnych instrumentów polityki środowiskowej.
Komisja Europejska planuje poddać wstępną wersję metodologii fazie testowej w ramach inicjowanych projektów pilotażowych. W związku z tym, wszystkie organizacje i podmioty zainteresowane rozwojem metodologii LCA proszone są na obecnym etapie o aktywny udział. Bliższe informacje wraz z raportami wstępnymi oraz harmonogramem prac można znaleźć na poniższych stronach:
Wpływ produktów na środowisko naturalne: http://ec.europa.eu/environment/eussd/product_footprint.htm
Wpływ przedsiębiorstw na środowisko naturalne: http://ec.europa.eu/environment/eussd/corporate_footprint.htm
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.uzp.gov.pl, stan z dnia 31 marca 2011 r.