Nowa regulacja jest rezultatem refleksji po upadku banku Lehman Brothers, który przyczynił się znacznie do obecnego kryzysu finansowego.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (Dz.Urz.UE L 201 z 27.7.2012, s. 1) nakłada obowiązek rozliczania, za pośrednictwem partnerów centralnych (CCP), wszystkich kontraktów dotyczących instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, co ograniczyć ma ryzyko kredytowe kontrahenta tzn. ryzyko niewypłacalności jednej ze stron kontraktu.

Kontrakty te należy zgłaszać do "repozytorium transakcji" tzn. centrum gromadzenia i przechowywania na szczeblu centralnym danych dotyczących instrumentów pochodnych, z tym że obowiązek zgłaszania obejmuje wszystkie instrumenty pochodne (nie tylko te poza rynkiem regulowanym) Repozytorium transakcji będzie również zobowiązane do publikowania zagregowanych pozycji dla każdej klasy instrumentów pochodnych, oferując graczom rynkowym jasny obraz rynku.

Działania repozytoriów transakcji będą monitorowane przez ESMA (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), odpowiedzialny także za przyznawanie repozytoriom zezwoleń na działalność oraz ich odbieranie. Urząd został również wyposażony w prawo do zablokowania autoryzacji dla CCP na działanie na rynku wewnętrznym UE. Przyznano mu także rolę mediatora miedzy organami krajowymi podczas ewentualnych sporów wzajemnych o autoryzację CCP.

Opublikowane dziś rozporządzenie wprowadza mniej restrykcyjne reguły w zakresie obowiązkowego rozliczania kontraktów dotyczących instrumentów pochodnych w stosunku do programów emerytalnych. Obowiązkowe rozliczanie dla programów emerytalnych zostanie zawieszone na trzy lata, z możliwością przedłużenia na dalsze dwa lata plus rok - po uprzednim uzasadnieniu.

W odniesieniu do partnerów centralnych (CCP) z państw trzecich nowa regulacja przewiduje, że będą oni mogli świadczyć usługi na terenie UE pod warunkiem, że ramy prawne i nadzorcze danego państwa trzeciego uznano za równoważne z ramami unijnymi. Ten zapis prawny nie ustanawia jednak precedensu dla pozostałego prawodawstwa, dotyczącego kontroli i nadzoru infrastruktur rynków finansowych.

Rozporządzenie wejdzie w życie 16 sierpnia b.r.

Źródło: www.europa.eu/rapid, stan z dnia 27 lipca 2012 r.