Celem wprowadzenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/541 z 15.03.2017 r. w sprawie zwalczania terroryzmu i zastępującej decyzję ramową Rady 2002/475/WSiSW oraz zmieniającej decyzję Rady 2005/671/WSiSW (Dz.Urz. WE L 88, s. 6) jest wzmocnienie unijnych ram prawnych mających zapobiegać zamachom terrorystycznym w odpowiedzi na zmieniające się zagrożenia.
W porównaniu do dotychczas obowiązującej w tym zakresie decyzji ramowej 2002/475/WSiSW dyrektywa wprowadza nowe środki mające na celu zwalczanie terroryzmu, penalizując:
– podróże w celach terrorystycznych. Oznacza to, że np. podróż do stref objętych konfliktem w celu przyłączenia się do działań grupy terrorystycznej lub podróż do państwa członkowskiego UE z zamiarem dokonania zamachu terrorystycznego będzie karalna;
– organizowanie i ułatwianie takich podróży, np. przez zakup biletów czy planowanie trasy podróży;
– uczestnictwo w szkoleniach w celach terrorystycznych, np. poświęconych produkcji lub wykorzystaniu materiałów wybuchowych, broni palnej, szkodliwych lub niebezpiecznych substancji;
– udostępnianie lub gromadzenie funduszy z intencją, by były – lub świadomością, że będą – wykorzystane do popełnienia przestępstw terrorystycznych i przestępstw związanych z grupami terrorystycznymi lub z działalnością terrorystyczną.
Dyrektywa jest również uzupełnieniem obowiązującego ustawodawstwa o prawach ofiar terroryzmu. W tym względzie jej tekst zawiera katalog usług zaspokajających szczególne potrzeby ofiar terroryzmu, takich jak prawo do uzyskania bezpośredniego dostępu do fachowego wsparcia obejmującego opiekę medyczną oraz psychologiczno-społeczną, albo otrzymania doradztwa prawnego lub praktycznego, a także pomocy w zakresie roszczeń odszkodowawczych. Wzmocnione zostaną również mechanizmy reagowania kryzysowego uruchamiane natychmiast po zamachu.
Dyrektywa przewiduje również udoskonalone zasady wymiany między państwami członkowskimi zebranych w sprawach karnych informacji dotyczących przestępstw terrorystycznych.
Państwa członkowskie UE będą miały czas na wprowadzenie w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania dyrektywy najpóźniej do 8 września 2018 r.