Zakres rozporządzenia nr 2015/848 w sprawie postępowania upadłościowego został rozszerzony, tak by wykraczał poza postępowania likwidacyjne, które obejmuje obecnie obowiązujące rozporządzenie nr 1346/2000. Nowe przepisy obejmują również:
– postępowania przewidujące restrukturyzację dłużnika na etapie, na którym jedynie zaistnieje prawdopodobieństwo niewypłacalności,
– postępowania, które w pełni lub częściowo pozostawiają dłużnikowi kontrolę nad jego aktywami i działalnością gospodarczą oraz
– postępowania przewidujące umorzenie lub restrukturyzację zadłużenia konsumentów i osób samozatrudnionych.
Nowe rozporządzenie poprawia ramy proceduralne dotyczące określania właściwości. Doprecyzowano pojęcie głównego ośrodka podstawowej działalności, tak aby zapewnić przydatne wskazówki wszystkim zainteresowanym oraz aby zwiększyć pewność prawa. Ponadto nowe przepisy zawierają szereg zabezpieczeń mających zapobiegać nieuczciwemu wybieraniu sądu pod kątem korzystniejszej sytuacji prawnej (tzw. forum shopping).
Rozporządzenie określa konkretne sytuacje, w których sąd otrzymujący wniosek o wszczęcie postępowania wtórnego powinien mieć możliwość odmowy wszczęcia takiego postępowania lub odroczenia jego wszczęcia. Sąd może to uczynić na wniosek zarządcy w głównym postępowaniu upadłościowym.
Dodano także kilka przepisów dotyczących współpracy i komunikowania się ze sobą podmiotów zaangażowanych w postępowanie główne i wtórne.
Państwa członkowskie będą zobowiązane do publikowania odnośnych informacji w sprawach dotyczących transgranicznego postępowania upadłościowego w publicznie dostępnym rejestrze elektronicznym. Usprawni to przekazywanie informacji o zainteresowanych wierzycielach i sądach i zapobiegnie wszczynaniu równoległych postępowań upadłościowych.
Rejestry dłużników niewypłacalnych będą wzajemnie połączone za pośrednictwem portalu "e-Sprawiedliwość", który zapewni wierzycielom i sądom w innych państwach członkowskich lepszy dostęp do tych informacji.
Nowa regulacja zawiera również szereg przepisów proceduralnych służących zapewnieniu skutecznego zarządzania postępowaniami upadłościowymi, które dotyczą poszczególnych przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy przedsiębiorstw.
Rozporządzenie stosuje się z pewnymi wyjątkami od 26 czerwca 2017 r.