Sąd zajął się sprawami, w których przedsiębiorstwo Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli AG zgłosiło, w okresie między lutym 2004 r. a listopadem 2005 r., w OHIM (Urzędzie Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego) cztery oznaczenia przestrzenne do rejestracji w charakterze wspólnotowych znaków towarowych:
- kształt zająca z czekolady z czerwoną wstążką w kolorach czerwonym, złotym i brązowym (T-336/08);
- kształt renifera z czekolady z czerwoną wstążką w kolorach czerwonym, złotym i brązowym (T-337/08);
- kształt dzwonka z czerwoną wstążką w kolorach czerwonym i złotym (T-346/08);
- oraz kształt zająca z czekolady w kolorze złotym (T-395/08).
Ponadto w dniu 10 czerwca 2005 r. przedsiębiorstwo August Storck AG zgłosiło do rejestracji w charakterze wspólnotowego znaku towarowego trójwymiarowy znak przedstawiający zwykły podstawowy kształt geometryczny w postaci prostokątnego bloku, którego wierzchnia strona zawierała żłobienia przedstawiające kształt myszki z czekolady w kolorze brązowym.
OHIM odrzucił te zgłoszenia, uzasadniając swe decyzje w szczególności tym, że zgłoszone znaki były pozbawione charakteru odróżniającego. Lindt & Sprüngli i Storck zaskarżyły decyzje OHIM do Sądu.
W przedmiotowej sprawie Sąd przypomina na wstępie, że charakter odróżniający znaku towarowego oznacza, iż znak ten pozwala ustalić, że towar, dla którego dokonano zgłoszenia, pochodzi z określonego przedsiębiorstwa, i w konsekwencji umożliwia odróżnienie tego towaru od towarów innych przedsiębiorstw. Sąd podkreśla następnie, że kryteria oceny charakteru odróżniającego trójwymiarowych znaków towarowych odpowiadających wyglądem samemu towarowi nie odbiegają od kryteriów stosowanych w przypadku innych kategorii znaków.
Sąd stwierdził, że zgłoszone znaki towarowe nie mogą zostać uznane za zdolne do wskazywania pochodzenia handlowego oznaczanych nimi towarów. Brak charakteru odróżniającego wynika w szczególności z faktu, że konsument nie będzie w stanie ustalić pochodzenia handlowego oznaczonych towarów na podstawie poszczególnych elementów, z których składają się zgłoszone znaki, a mianowicie kształtu, pozłacanego opakowania, czerwonej wstążki czy też kształtu i koloru.
Sąd wskazał na wstępie, że kształty zająca, renifera i dzwonka są typowymi kształtami wykorzystywanymi dla czekolady i wyrobów czekoladowych w określonych porach roku, a zwłaszcza w okresie Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. Sąd podkreślił następnie, że jeśli chodzi o opakowania czekolady i wyrobów czekoladowych, to również inne przedsiębiorstwa opakowują tego rodzaju towary w pozłacaną folię. Wreszcie w odniesieniu do czerwonej wstążki z dzwoneczkiem Sąd stwierdził, że dekorowanie zwierząt z czekolady lub ich opakowania kokardkami, wstążkami i dzwoneczkami jest powszechnie przyjęte. Jako zwykły element dekoracyjny czerwona wstążka pozbawiona jest zatem charakteru odróżniającego. Ponadto znak składający się z połączenie typowych i natychmiast przychodzących na myśl atrybutów danych towarów również nie pozwala na odróżnienie od wyrobów mających inne pochodzenie handlowe.
W związku z powyższym Sąd oddalił skargi wniesione przez Lindt & Sprüngli i Storck i utrzymał w mocy decyzje OHIM odmawiające rejestracji zgłoszonych znaków towarowych.
Wyrok Sądu Unii Europejskiej z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie T-336/08, T-337/08, T-346/08 i T-395/08 Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli AG przeciwko OHIM oraz T-13/09 August Storck KG przeciwko OHIM.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: http://curia.europa.eu, stan z dnia 17 grudnia 2010 r.