Transakcje finansowane papierami wartościowymi – często dokonywane w obrocie parabankowym – polegają na posługiwaniu się depozytami kontrahenta, by generować napływ środków. Najczęściej są to pożyczki papierów wartościowych lub towarów, transakcje z przyrzeczeniem odkupu (udzielonym lub otrzymanym) oraz transakcje zwrotne kupno-sprzedaż lub sprzedaż-kupno.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2365 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie przejrzystości transakcji finansowanych z użyciem papierów wartościowych i ponownego wykorzystania przewiduje, że transakcje finansowane papierami wartościowymi będą sprawnie zgłaszane do specjalnego repozytorium oraz komunikowane uczestnikom przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania a banki i inni pośrednicy finansowi nie będą mogli obchodzić rozporządzenia przez częściowe przenoszenie działalności do mniej uregulowanego systemu parabankowego.
Rozporządzenie ma przeciwdziałać dalszemu nienadzorowanemu rozrostowi obrotu finansowego opartego na transakcjach z użyciem papierów wartościowych (np. poza regulowanym systemem bankowym). Dlatego transakcje te będą podlegać wiążącym wymogom co do przejrzystości i raportowania.
Rozporządzenie poprawi przejrzystość w 3 dziedzinach:
– kumulacji ryzyka systemowego wynikającego z takich transakcji,
– informowania inwestorów, których aktywa są wykorzystywane w takich transakcjach oraz
– ponownego wykorzystywania przez banki i maklerów, do własnych celów finansowych, zabezpieczenia wniesionego przez klienta.
Nowa regulacja w zasadniczej swojej części będzie stosowana już od 12 stycznia 2016 r.