Celem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 z dnia 16 grudnia 2015 r. odnoszącej się do znaków towarowych jest zbliżenie nie tylko przepisów prawa materialnego, lecz także przepisów proceduralnych. Dyrektywa zmierza zatem do ujednolicenia podstawowych przepisów proceduralnych w zakresie rejestracji znaków towarowych państw członkowskich oraz unijnych znaków towarowych przewidzianych w rozporządzeniu nr 207/2009 w sprawie wspólnotowego znaku towarowego. W odniesieniu do procedur przewidzianych w prawie krajowym, dyrektywa uznaje za wystarczające rozwiązanie określenie ogólnych zasad i pozostawienie państwom członkowskim swobody ustanowienia bardziej szczegółowych przepisów.

Kwestią zasadniczą, którą podejmuje opublikowana dziś regulacja, jest zapewnienie zarejestrowanym znakom towarowym tej samej ochrony w systemach prawnych wszystkich krajów UE. Ze względu na szeroką ochronę udzielaną unijnym znakom towarowym, które cieszą się renomą w Unii, dyrektywa udziela również rozszerzonej ochrony na poziomie krajowym wszystkim zarejestrowanym znakom towarowym, które cieszą się renomą w danym państwie członkowskim.

Osiągnięcie zamierzonych celów zbliżania ustawodawstw wymaga, aby warunki uzyskania i utrzymania w mocy zarejestrowanego znaku towarowego były zasadniczo identyczne we wszystkich krajach UE. Aby zapewnić pewność prawa oraz prawidłowe administrowanie w zakresie znaków towarowych, dyrektywa wprowadza wymóg, zgodnie z którym, jeśli dane oznaczenie daje zadowalające gwarancje w zakresie jego przedstawienia w sposób jasny, precyzyjny, samodzielny, łatwo dostępny, zrozumiały, trwały i obiektywny, należy dopuścić każdą właściwą formę tego przedstawienia wykorzystującą ogólnie dostępną technologię, a więc niekoniecznie formę graficzną. Oznacza to, że łatwiej niż dotychczas będzie można zarejestrować nietradycyjne znaki towarowe takie jak znaki dźwiękowe.

Nowa regulacja wprowadza także zmiany w zakresie badania z urzędu zgłoszenia znaku towarowego, które będzie ograniczało się do braku podstaw odmowy rejestracji w odniesieniu do samego znaku. Tym samym, krajowe urzędy nie będą badały względnych przeszkód rejestracyjnych takich jak podobieństwo do innych znaków towarowych i ryzyko niebezpieczeństwa wprowadzenia odbiorców w błąd. Zamiast tego, nowa dyrektywa zobowiązuje wszystkie kraje UE do wprowadzenia wydajnej procedury wniesienia sprzeciwu w trybie administracyjnym wobec rejestracji zgłoszenia znaku towarowego co najmniej przez właściciela wcześniejszych praw ze znaków towarowych i każdą osobę upoważnioną na mocy stosownych przepisów do wykonywania praw wynikających z chronionej nazwy pochodzenia lub chronionego oznaczenia geograficznego.

Większość przepisów nowej regulacji rozpocznie swoje stosowanie od 15 stycznia 2019 r. Jedynie art. 45 dyrektywy dotyczący procedury stwierdzenia wygaśnięcia lub unieważnienia znaku towarowego w trybie administracyjnym powinien zostać wdrożony przez kraje UE do 14 stycznia 2023 r.

Z dniem 15 stycznia 2019 r. utraci również moc dotychczasowa unijna regulacja w zakresie znaków towarowych - dyrektywa 2008/95.