W myśl postanowień dyrektywy 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu rejestry zostaną udostępnione organom państwowym, bankom i jednostkom wywiadu finansowego. Dzięki temu w uzasadnionym przypadku każda osoba lub instytucja, po zweryfikowaniu jej podstawowych danych, będzie miała możliwość sprawdzenia informacji zawartych w każdym z rejestrów.
Dyrektywa zobowiązuje również cały szereg podmiotów gospodarczych do bacznego monitorowania podejrzanych transakcji. Chodzi o banki, audytorów, notariuszy, prawników, agentów nieruchomości, właścicieli kasyn, firmy bukmacherskie czy inne osoby prowadzące handel towarami. Ma to utrudnić ukrywanie nielegalnych działań oraz unikanie opodatkowania. Próg kwoty transakcji, powyżej którego podmioty gospodarcze zobowiązane są do sprawdzenia kontrahenta, został obniżony z 15 tys. do 10 tys. euro w porównaniu do dyrektywy z 2005 roku. W przypadku gier hazardowych próg ten wynosi 2 tys. euro.
Kraje UE muszą wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do 26 czerwca 2017 r. Z tą też datą zostają uchylone przepisy wcześniejszej dyrektywy w tym zakresie.