Dyrektor generalna ds. sprawiedliwości Komisji Europejskiej Francoise Le Bail wraz z przewodniczącym Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) Giovannim Kesslerem rozmawiali w minioną środę (18 września) o skali malwersacji dotyczących wydatkowania pieniędzy z budżetu UE.
Le Bail podczas wystąpienia przed parlamentarzystami poruszyła kwestie niewystarczająco skutecznych metod zarówno pomiaru, jak i wykrywania tego rodzaju przestępstw na szczeblu krajowym. "Mamy podstawy, by sądzić, że rzeczywista wielkość nadużyć, powinna być szacowana raczej na miliardy, a nie miliony". Prace nad powołaniem Europejskiej Prokuratury Publicznej (EPPO), trwają już od dawna. Powstanie takiej instytucji przewidziano już w Traktacie o funkcjonowaniu UE (art. 86). Le Bail i Kessler prowadzili konsultacje w państwach członkowskich, spotykając się z przedstawicielami władz.
Pomimo funkcjonowania takich instytucji jak OLAF, Eurojust (Europejski Urząd ds. Współpracy Sądowej) oraz Europol (Europejski Urząd Policji), wykrywanie i kontrolowanie nadużyć w wydatkowaniu środków pochodzących z budżetu UE, jest bardzo małe i niejednoznaczne. Statystyki skazań wysyłane do OLAF w ciągu ostatnich 13 lat wahają się od mniej niż 5 proc. w niektórych państwach członkowskich do ponad 90 proc. w innych”- podkreśla Kessler.
Komisja Europejska podczas wakacji przedstawiła wniosek o ustanowienie na początku 2015 roku biura operacyjnego nowej prokuratury.
Źródło: www.uniaeuropejska.org