Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do ustanowienia względem firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych wymogów adekwatności kapitałowej, w tym zasad dostarczania informacji, które są niezbędne dla sprawowania nadzoru ostrożnościowego. Domy maklerskie działające na polskim rynku finansowym już co do zasady posiadają struktury i przeznaczają odpowiednie środki finansowe w celu spełniania wymogów związanych z adekwatnością kapitałową. Obecnie objęte są też obowiązkiem sprawozdawczości.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu, trybu i formy oraz terminów przekazywania informacji przez firmy inwestycyjne, banki, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, i banki powiernicze (Dz. U. Nr 164, poz. 983) ma jednak pozytywnie wpłynąć na strukturę kapitałową domów maklerskich, w tym kapitałów nadzorowanych, tj. zwiększyć bezpieczeństwo kapitałowe banków i domów maklerskich, a w konsekwencji bezpieczeństwo transakcji realizowanych przez te podmioty.
W tym celu nowelizacja rozporządzenia, wzorem istniejących regulacji względem banków, poprzez określenie odpowiednich wzorów sprawozdań (tzw. COREP-u) w dodanych załącznikach nr 1-4 dokładnie wskazuje zakres przekazywanych informacji oraz jednocześnie ujednolica i ułatwia realizowanie tego obowiązku przez nadzorowane domy maklerskie. Otrzymywanie informacji na jednakowych formularzach ma znacząco ułatwić prowadzenie nadzoru ostrożnościowego przez Komisje Nadzoru Finansowego oraz podnieść jego jakość. Sprawozdania należy wypełnić zgodnie z regulacjami z zakresu adekwatności kapitałowej, w szczególności z przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie art. 94 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Rozporządzenie po raz pierwszy ma zastosowanie do informacji przekazywanych za okresy sprawozdawcze rozpoczynające się w 2012 r.
Michał Malinowski
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line