Nowe ramowe statuty przygotowano dla publicznych: przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum ogólnokształcącego, zasadniczej szkoły zawodowej, technikum, szkoły policealnej oraz publicznej szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W projekcie rozporządzenia pominięto szereg szkół, które w związku z niedawnymi zmianami w oświacie ulegną wygaszeniu.
Zasadniczej zmianie ulegną nazwy szkół i przedszkoli. Obowiązkowym będzie jedynie zamieszczenie w nazwie typu placówki ("przedszkole", "gimnazjum" itp.), numeru, imienia (jeśli je nadano) oraz oznaczenie siedziby. Pozostałe informacje mogą być zawarte, jeżeli organ prowadzący tak postanowi. Będą one musiały być jednak wskazane w statucie szkoły bądź przedszkola. Wiążące się z tym zmiany tablic i pieczęci obciążą natomiast budżety szkół i przedszkoli.
Daleko idące zmiany dotyczą tworzenia stanowisk wicedyrektora i innych stanowisk kierowniczych. Zgodnie z nowymi przepisami stanowiska te będą mogły być tworzone bez względu na organizację i warunki pracy przedszkola, natomiast w szkołach do utworzenia stanowiska kierowniczego będzie wymagana jedynie zgoda organu prowadzącego. Nie będzie natomiast miała znaczenia ilość oddziałów w szkole.
Nowy ramowy statut przedszkola uwzględnia ostatnie zmiany w ustawie o systemie oświaty wprowadzające obowiązek odbycia przez dzieci pięcioletnie rocznego przygotowania przedszkolnego oraz fakt, iż od 1 września 2012 sześciolatki mają być objęte obowiązkiem szkolnym. Przedszkola, szkoły i placówki oświatowe będą miały również obowiązek podejmowania działań dążących do podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługujących się językiem regionalnym.
W statucie przedszkola ma być ponadto wskazany tryb informowania rodziców o ustaleniu odpłatności za świadczenia przekraczające bezpłatne pięć godzin nauczania, wychowania i opieki.
Skrócono również termin zatwierdzenia arkusza organizacji szkoły przez organ prowadzący z dnia 30 maja do dnia 25 maja danego roku oraz rozszerzono katalog danych, które powinien określać arkusz organizacji przedszkola i szkoły o informacje na temat tygodniowego wymiaru godzin zajęć rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych, socjoterapeutycznych, rewalidacyjno-wychowawczych oraz zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Nowe statuty szkół mają też określać obowiązek dbania o schludny wygląd.
W projektowanym rozporządzeniu rozszerzono również na wszystkie typy szkół regulację określającą minimalny (30 minut) oraz maksymalny (60 minut) czas trwania zajęć edukacyjnych.
Artykuł pochodzi z Serwisu Samorządowego www.lex.pl/samorzad