- Oferta bezpłatnych mediacji dotyczy konfliktów z zakresu prawa cywilnego. Przyjmujemy zarówno sprawy kierowane z sądów, jak i te, w których nie wszczęto jeszcze postępowania. Nasz program jest pierwszym tego typu prowadzonym projektem w Polsce. Liczymy na to, że wspierając ludzi, którzy ze względów materialnych mają ograniczony dostęp do wymiaru sprawiedliwości, przyczynimy się do zmian systemowych w prawie. Mamy także nadzieję, że uda nam się zachęcić jak największą grupę adwokatów i radców prawnych do udziału w programie - komentuje Michał Czapski z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów.
W sprawach, w których w wyniku mediacji uda się osiągnąć porozumieniem, mediatorzy pomogą sporządzić ugodę mediacyjną oraz poinstruują o dalszych czynnościach, jakie należy podjąć by zawarta ugoda stała się tytułem egzekucyjnym.
Mediacja w sprawach cywilnych, według obowiązujących przepisów, jest odpłatna - nawet, gdy dochodzi do niej na podstawie skierowania sądu (w trybie art. 183[8] kodeksu postępowania cywilnego) i w odniesieniu do osób korzystających ze zwolnienia z opłat sądowych, a także z pomocy prawnej z urzędu.
Aby skorzystać z mediacji w ramach projektu "Mediacja dla potrzebujących" należy skontaktować się z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego pod numerem telefonu: (022) 826 91 98 lub mailowo na adres: mediacje@uw.edu.pl.
W programie biorą udział doświadczeni mediatorzy, w tym m.in. wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego. Program realizowany jest dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego.