Specjalny sprawozdawca prosi również o przedstawienie informacji na temat składu orzekającego Izby Dyscyplinarnej, który wydał wyrok skazujący sędzię Czubieniak.
Czytaj: SN: Sędzia ukarana za błędną interpretację przepisu procedury
Specjalny sprawozdawca przywołał wnioski ze swojego raportu na temat zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości i przedstawił zastrzeżenia, co do składu obecnej Izby Dyscyplinarnej, której sędziowie wybierani są przez Krajową Radę Sądownictwa, zdominowaną przez członków wskazanych przez obecną rządzącą większość.
„Proszę o przedstawienie dodatkowych informacji na temat kary dyscyplinarnej wymierzonej sędzi Czubieniak oraz o wyjaśnienia, czy te sankcje dyscyplinarne są zgodne z międzynarodowymi standardami w zakresie niezawisłości sędziów” – napisał Diego García Sayán, sprawozdawca ONZ ds. niezależności sędziów i prokuratorów, w liście do polskiego rządu. To pierwsze takie wystąpienie w sprawie polskiego sędziego.
Sprawa dyscyplinarna za orzeczenie
Sędzia Alina Czubieniak orzeka w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim. W sierpniu 2016 r. wydała postanowienie o uchyleniu tymczasowego aresztowania w sprawie podejrzanego z niepełnosprawnością intelektualną, któremu zarzucono napastowanie osoby poniżej 15 roku życia, a który w trakcie posiedzenia w sprawie tymczasowego aresztowania nie miał obrońcy.
Podejrzany nie potrafi czytać ani pisać. Sędzia Czubieniak uznała, że w tych okolicznościach podejrzany nie miał zagwarantowanego prawa do obrony i nakazała jego zwolnienie z tymczasowego aresztu. Niecałe dwa tygodnie później, gdy podejrzany został ponownie aresztowany, umieszczono go już w jednostce dysponującej oddziałem psychiatrycznym.
W grudniu 2017 r. rzecznik dyscyplinarny przedstawił sędzi Czubieniak zarzut „oczywistego i rażącego” naruszenia prawa w zakresie uchylenia tymczasowego aresztowania. Sąd dyscyplinarny uniewinnił sędzię Czubieniak od zarzucanego jej deliktu dyscyplinarnego, jednak od tej decyzji odwołał się rzecznik dyscyplinarny i Minister Sprawiedliwości.
W marcu 2019 r. sprawę rozpoznawała nowa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i ukarała sędzię karą upomnienia. Był to pierwszy przypadek skazania sędziego przez nową Izbę Dyscyplinarną za wydane orzeczenie.
Odwołanie do SN jako II instancji
Sędzia Czubieniak odwołała się od wyroku Izby Dyscyplinarnej. Zgodnie przepisami regulującymi postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów, w tym przypadku sprawę ponownie rozpozna Izba Dyscyplinarna, ale w innym składzie.
W kwietniu tego roku Fundacja Helsińska zwróciła się się z prośbą o podjęcie działań w tej sprawie do sprawozdawcy ONZ..