Na wstępie przewodniczący Konwentu przedstawił ministrowi struktury organów przedstawicielskich i ich główne zadania. Podkreślił znaczenie roli opiniodawczo-doradczej Konwentu wobec ministra ON, a poprzez poszczególnych dziekanów - wobec dowódców RSZ (OW). Wskazał również, jak ważna jest apolityczność tego organu.
Zasadnicze tezy przedstawione sekretarzowi stanu dotyczyły:
- przyszłości organów przedstawicielskich, w tym poszerzenia reprezentacji podoficerów na szczeblu RSZ, w kontekście zmian w rozporządzeniu o organach przedstawicielskich;
- szeroko pojętej tematyki zmian legislacyjnych, związanych z profesjonalizacją SZ, w tym propozycji rozwiązań w obszarze ustawy o zakwaterowaniu i ustawy pragmatycznej;
- koncepcji wdrożenia w SZ RP "Kodeksu Honorowego Żołnierza Zawodowego WP";
- stabilności systemu emerytalnego w SZ w kontekście utrzymania w służbie kadry zawodowej z 20-25-letnim stażem.
Dziekani przedstawili Czesławowi Piątasowi opinie kadry nt. wysokości opłat za użytkowanie lokali, w tym przede wszystkim restrykcyjnych zapisów ustawowych, wymuszających na żołnierzach zawodowych ponoszenie wysokich kosztów za użytkowanie lokali we Wspólnotach Mieszkaniowych. Dziekani w swoich wystąpieniach podawali przykłady niezrozumiałej polityki mieszkaniowej WAM, np. w Mirosławcu i na Helu.
Sekretarz stanu w swoim wystąpieniu podkreślił ważną rolę, jaką pełnią organa przedstawicielskie wobec żołnierzy, ale i wobec dowódców w trudnym czasie przemian w Siłach Zbrojnych. Zapewnił Konwent o otwarciu na szeroką współpracę, jak również podkreślił, że Konwent winna cechować szybkość działania oraz monitorowania i rozwiązywania problemów, dotyczących warunków służby kadry zawodowej.
Oficjalne źródło - Ministerstwo Obrony Narodowej.