Notariusz z Torunia odmówił sporządzenia aktu notarialnego ustanowienia odrębnej własności lokalu w spółdzielni mieszkaniowej „Na skarpie”. Powodem odmowy było podjęcie kolejnej uchwały przez zarząd spółdzielni, która określała warunki wyodrębniania własności. Druga uchwała zmieniała pierwszą wraz z wpisem do księgi wieczystej na podstawie art.42 ust.2 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. 2003, nr 119, poz.1116). Skutkiem tego była zmiana wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej. Tym samym wstrzymano wszelkie przekształcenia w spółdzielni na wiele miesięcy.
Sąd rozpatrujący zażalenie na czynności notariusza miał wątpliwości, czy zarząd spółdzielni jest uprawniony do zmiany uchwały określającej przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali. Czy zarząd miał prawo decydować o innym przeznaczeniu tej nieruchomości.
Sąd Najwyższy 22 października br. podjął w tej sprawie uchwałę. SN wyraźnie w niej stwierdził, że zarząd spółdzielni mieszkaniowej nie jest uprawniony do podjęcia uchwały zmieniającą uchwałę, która określa przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali mieszkalnych i udziały właścicieli w nieruchomości wspólnej. Jeżeli więc istnieje ważna uchwała tego zarządu określająca wielkość udziałów, to nie ma przeszkód do ustanowienia odrębnej własności lokalu. Można zatem podjąć czynności notarialne nawet wtedy, gdy na podstawie zmieniającej jej uchwały zarządu, która jest nieważna, wpisano już do księgi wieczystej udziały w nieruchomości wspólnej, w nieprawidłowej wysokości.
Sygnatura akt. III CZP 77/10