Sąd Rejonowy w B. uznał oskarżonego za winnego tego, że w określonym w wyroku dniu, na drodze leśnej, będąc w stanie nietrzeźwości prowadził w ruchu lądowym motocykl w warunkach recydywy (tj. przestępstwa z art. 178a § 1 i 4 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k.). Za popełnione przestępstwo sąd pierwszej instancji skazał oskarżonego na karę roku pozbawienia wolności oraz wymierzył oskarżonemu środki karne (m.in. zakazał oskarżonemu prowadzenia wszelkich pojazdów - dożywotnio). Sąd Okręgowy w B. utrzymał ten wyrok w mocy.
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości
Na podstawie art. 178a § 1 k.k., kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W myśl art. 178a § 4 k.k., jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Kasacja obrońcy
Obrońca oskarżonego wniósł od wyroku sądu okręgowego kasację, w której domagał się uchylenia zaskarżonego wyroku i utrzymania nim w mocy wyroku sądu pierwszej instancji oraz uniewinnienie oskarżonego. Autor kasacji zawarł w niej jeden zarzut polegający na rażącym naruszeniu przez sądy przepisu art. 178a § 1 i 4 k.k. Obrońca oskarżonego podniósł, że oskarżony swoim zachowaniem nie wyczerpał znamienia przestępstwa poruszania się w "ruchu lądowym".
Stanowisko prokuratora
Prokurator Prokuratury Okręgowej w B. w odpowiedzi na kasację wniósł o jej oddalenie jako oczywiście bezzasadnej.
LEX Linie Orzecznicze Artykuł pochodzi z programu LEX Linie Orzecznicze Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |
Rozstrzygnięcie SN
Sąd Najwyższy uznał kasację obrońcy oskarżonego za oczywiście bezzasadną. Sąd Najwyższy przyjął, że zarzut sformułowany przez autora kasacji był nietrafny. Sądy obu instancji, właściwie bowiem przyjęły, iż oskarżony popełnił przestępstwo - poruszając się motocyklem w stanie nietrzeźwości w ruchu lądowym.
Wykładnia "ruchu lądowego"
Sąd Najwyższy podkreślił, że pojęcie "ruch lądowy" użyte w art. 178a § 1 k.k. odnosi się nie tylko do dróg o takim właśnie statusie formalnym. Wskazane kryterium tyczy się również określonych miejsc, które są faktycznie dostępne i wykorzystywane dla ruchu pojazdów i ich uczestników.
Charakter drogi leśnej
To, że do zdarzenia doszło na "drodze leśnej" nie oznacza więc, że nie można przypisać oskarżonemu poruszania się w ruchu lądowym, a co za tym idzie popełnienia przestępstwa z art. 178a § 1 k.k. Sąd Najwyższy zaznaczył, iż jak wynika z akt sprawy, droga, po której przemieszczał się oskarżony, nie była typową drogą leśną. Była to bowiem droga o nawierzchni szutrowej. Droga ta była dostępna i faktycznie wykorzystywana dla ruchu pojazdów. Powyższe ustalenie wynikało jednoznacznie z przeprowadzonych oględzin miejsca zdarzenia i zeznań świadka. Słusznie zatem zarówno sądy rejonowy jak i okręgowy przyjęły, że oskarżony poruszał się w ruchu lądowym.
Podsumowanie
Tym samym Sąd Najwyższy ocenił, iż zarzut zawarty w kasacji obrońcy oskarżonego nie zasługiwał na uwzględnienie. W rozpoznawanej sprawie, zachodziły bowiem przesłanki do przypisania oskarżonemu popełnienia przestępstwa z art. 178a § 1 i 4 k.k.
Postanowienie Sądu Najwyższego z 28.03.2017 r., III KK 472/16, LEX nr 2271447