Żołnierze służby zasadniczej zainteresowani pełnieniem służby nadterminowej mogą złożyć stosowny wniosek do dowódcy macierzystej jednostki lub dowódcy jednostki wojskowej, w której zamierzają pełnić służbę nie wcześniej niż po odbyciu 2 miesięcy zasadniczej służby wojskowej i nie później niż na 30 dni przed upływem czasu trwania tej służby.
Od kandydatów do służby nadterminowej wymaga się oprócz odbycia co najmniej 3 miesięcznej zasadniczej służby wojskowej, wieku maksymalnie 25 lat, wykształcenia co najmniej na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej, pozytywnej opinii służbowej oraz dobrych wyników w szkoleniu. Przyszli nadterminowi nie mogą być również karani sądownie i dyscyplinarnie. Siły Zbrojne oferują żołnierzom nadterminowym uposażenie (brutto) w wysokości 1 700 zł dla szeregowego (dla porównania- szeregowy zasadniczej służby wojskowej - 200 zł), bezpłatne zakwaterowanie, bezpłatne wyżywienie, bezpłatne umundurowanie i wyekwipowanie. W grupie dodatkowych uprawnień znalazły się również: urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni roboczych oraz urlopy dodatkowe (np. okolicznościowy czy z tytułu honorowego krwiodawstwa), nagrody uznaniowe oraz odprawę pieniężną po zakończeniu służby .
Aktualnie przygotowywane są dalej idące zmiany w zakresie naboru do służby nadterminowej. W toku daleko zaawansowanego procesu legislacyjnego znajduje się projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej , który zakłada możliwość przyjmowania do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej: żołnierzy rezerwy (obecnie wyłącznie z zasadniczej służby wojskowej); kandydatów, którzy w dniu przyjęcia nie przekroczyli 30 roku życia (obecnie 25 lat); posiadają wykształcenie co najmniej na poziomie szkoły gimnazjalnej lub podstawowej, jeżeli ukończyli ją przed dniem 31 sierpnia 2000 roku (obecnie co najmniej ponadgimnazjalne); nie byli karani sądownie za przestępstwo umyślne (obecnie nie byli karanie sądownie oraz dyscyplinarnie); posiadają kwalifikacje i uprawnienia zgodne ze stanowiskiem służbowym, na które mają być wyznaczeni (tak jak obecnie). Wprowadzone i projektowane akty prawne pozwolą rozszerzyć bazę naboru do ochotniczej służby kontraktowej, co jest istotą zmian w zakresie osobowym, w warunkach procesu profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP. Obecnie służbę nadterminową pełni ok. 6 000 żołnierzy. (stan na dzień 30 kwietnia 2008 r.). Można ją pełnić przez okres od jednego roku do siedmiu lat.
Oficjalne źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej