Zawiadomienie w tej sprawie zostało złożone trzy miesiące temu przez ośmiu prawników, sędziów Trybunału Stanu.
Trybunał Stanu to organ władzy sądowniczej, którego zadaniem jest egzekwowanie odpowiedzialności najważniejszych osób w państwie. W pierwszej kolejności Trybunał miałby osądzić prezesa NBP. Jest już gotowy wniosek z ośmioma zarzutami o pociągnięcie pana Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.
Zwołanie posiedzenia, by uchylić regulamin
Nad prof. Manowską gromadzą się czarne chmury już od dłuższego czasu: 20 marca br. sześcioro sędziów Trybunału Stanu zwróciło się do przewodniczącej TS, którą jest I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, o zwołanie pełnego składu tego Trybunału i uchylenie obecnego regulaminu Trybunału Stanu i uchwalenie nowego. Postulują m.in. losowanie składów orzekających oraz jawność posiedzeń.
Zgodnie z przepisami Przewodniczący Trybunału Stanu jest obowiązany zwołać posiedzenie pełnego składu Trybunału Stanu w terminie 45 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez co najmniej 5 członków Trybunału Stanu.
Czytaj więcej :Propozycje zmian w regulaminie TS
Pismo podpisali: Przemysław Rosati, Kamila Ferenc, Jacek Dubois, Marek Małecki, Marek Mikołajczyk i Piotr Zientarski.
Prof. Małgorzata Manowska w odpowiedzi napisała, że inicjacja zmiany regulaminu Trybunału Stanu, jest wyłączną kompetencją przewodniczącego Trybunału i nie może się odbywać na wniosek innych podmiotów. W ocenie Manowskiej w konsekwencji nie jest możliwe procedowanie przedłożonego wniosku.
- Pomimo złożenia powyższego wniosku, przewodniczący Trybunału Stanu do dnia dzisiejszego nie zwołał posiedzenia Trybunału Stanu w pełnym składzie. W związku z powyższym prokurator uznał, iż zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariusza publicznego - przekazał prok. Nowak.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.