Samorząd adwokacki, podobnie zresztą jak i radcowski, walczył od początku z tymi przepisami. Już na etapie wstępnych prac nad projektem przedstawiciele samorządów zabiegali w Ministerstwie Sprawiedliwości o ich usunięcie, potem były apele do posłów i senatorów, wszystkie bez skutku. Ustawa została uchwalona.
Jak mówi prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joanna Agacka-Indecka, adwokatura zdecydowała się na złożenie tego wniosku w trosce o to, by obywatele mieli gwarancję, że adwokat może być ich pełnowartościowym reprezentantem przed sądem. Jej zdaniem zniesienie egzaminów ustnych dla kandydatów na adwokatów i radców prawnych może prowadzić do tego, że w sądzie pojawią się prawnicy pozbawieni umiejętności prawidłowego i przekonującego argumentowania. Taki też może być – jej zdaniem - efekt przyjmowania do zawodu prawników, którzy często nie mieli do czynienia z salą sądową. Chodzi o budzącą wątpliwości adwokatury dopuszczoną w nowelizacji możliwość wpisu na listę adwokatów osób, które zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski po 1 stycznia 1991 r. i które przez co najmniej trzy lata w ostatnich pięciu latach wykonywały "czynności wymagające wiedzy prawniczej, bezpośrednio związanej ze świadczeniem pomocy prawnej" . Krytykowany jest również ułatwiony dostęp do zawodu dla doktorów prawa, gdzie na równi z aplikacją sądową lub prokuratorską zakończoną egzaminem stawia się pracę doktorską, która - co podkreśla NRA - "ma charakter wyłącznie teoretyczny".
Zdaniem NRA zaskarżone zmiany godzą w interesy obywateli oraz w uprawnienie samorządu adwokackiego do sprawowania pieczy nad zawodem. Nowelizacja ustawy z 25 marca 2009 r. narusza też, zdaniem autorów skargi, zasady poprawnej legislacji, stanowiące element zasady demokratycznego państwa prawa i sprawiedliwości społecznej, wyrażone w art. 2 Konstytucji RP. Nowe przepisy stawiają ponadto poważną przeszkodę w wykonywaniu funkcji powierzonej samorządowi adwokackiemu w art. 17 Konstytucji, dotyczącej pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu – podkreślają adwokaci w swoim wniosku do TK.
Skarga adwokatury w sprawie likwidacji egzaminów ustnych trafiła do TK
Zgodnie z zapowiedzią Naczelna Rada Adwokacka skierowała do Trybunału Konstytucyjnego skargę w spawie zmiany w Prawie o adwokaturze, na mocy których zlikwidowano ustną część egzaminu adwokackiego oraz ułatwiono dostęp do zawodu doktorom nauk prawnych bez aplikacji i egzaminu.