Celm projektu ustawy o zmianie kodeksu postępowania karnego, przygotowanego przez posłów PiS jest zwiększenie transparentności procesu karnego w postępowaniu karnym. A także zwiększenie udziału mediów w rozprawach sądowych.
Interes prawny oskarzonego mniej ważny
W tym celu ustawodawca ogranicza zakres dopuszczalnych wyłączeń jawności rozprawy ze względu na ważny interes prywatny, wprowadza możliwość zaskarżenia postanowienia sądu w przedmiocie jawności rozprawy oraz wyłącza możliwość apriorycznej odmowy wydania zezwolenia na utrwalanie i transmisję przebiegu rozprawy przez przedstawicieli mediów.
Ustawodawca wychodzi bowiem z założenia, że nie posiada uzasadnienia wyłączenie jawności rozprawy z uwagi na (każdy) ważny interes prywatny oskarżonego, zaś niedookreśloność tej przesłanki stanowi płaszczyznę do nadużyć, podważając tym samym zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, oraz destrukcyjnie wpływając na obraz wymiaru sprawiedliwości w społeczeństwie.
Siedem dni na zażalenie
Gwarantem wzmocnienia transparentności procesu karnego będzie ponadto wprowadzenie kontroli w zakresie tzw. instancji poziomej postanowienia w przedmiocie jawności rozprawy przez sąd, przy czym, mając na uwadze wymóg rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki, w projektowanym rozwiązaniu przewidziano ograniczenie czasu rozpoznania zażalenia do 7 dni od przekazania sądowi zażalenia wraz z niezbędnymi aktami.
Kontrola społeczna
Kolejnym projektowanym środkiem wzmocnienia transparentności procesu karnego jest zapewnienie kontroli społecznej nad prawidłowością przebiegu postępowania poprzez rozszerzenie zasady dopuszczalności utrwalania i transmisji przebiegu rozprawy przez media, co do której nie zapadło postanowienie o prowadzeniu jej z wyłączeniem jawności. Jedynie w razie zakłócenia porządku rozprawy przez przedstawicieli środków masowego przekazu sąd będzie uprawniony do zarządzenia opuszczenia przez niektórych z nich sali.
Charakterystyczne dla projektu jest to, że nowelizacja przy tej okazji zmienia przepisy o prawach pacjenta i tajemnicy lekarskiej.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia
Dowiedz się więcej z książki | |
Ochrona danych osobowych. Komentarz
|