Postanowieniem Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił rozpoznać sprawę z powództwa Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Powiecie Pruszkowskim w postępowaniu grupowym.
Kogo może reprezentować powiatowy rzecznik konsumentów?
Z orzeczeniem tym nie zgodził się pozwany. Skarżący wskazywał m.in., że powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów nie może być reprezentantem grupy w stosunku do członków grupy niezamieszkujących na obszarze powiatu, w ramach którego działa rzecznik.
Niezasadne zażalenie
Rozpoznając zażalenie, Sąd Apelacyjny uznał je za nieuzasadnione i jako takie je oddalił na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.
Rzecznik praw konsumentów jako reprezentant grupy
Na podstawie art. 4 ust 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz. U. z 2010 r. Nr 7, poz. 44) reprezentantem grupy osób dochodzących roszczeń jednego rodzaju może być powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumentów w zakresie przysługujących mu uprawnień.
Prawo do wytaczania powództw
Stosownie do art. 633 k.p.c, w sprawach o ochronę konsumentów, powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów może wytaczać powództwa na rzecz obywateli, a także występować za zgodą powoda, do postępowania w tych sprawach w każdym jego stadium. Pozycję procesową powiatowych (miejskich) rzeczników konsumentów można porównać do pozycji prokuratora w postępowaniu cywilnym, z ograniczeniem jednak ich uprawnień wyłącznie do spraw z zakresu ochrony konsumentów.
Zdolność sądowa bez względu na terytorialny zakres kompetencji
Zdolność sądowa powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów nie jest zależna ani powiązana z terytorialnym zakresem kompetencji tego podmiotu. Powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów posiada więc zdolność sądową również wówczas, gdy w toczącej się sprawie na podstawie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, przystąpią do grupy osoby spoza terenu jego działania.
Sąd nie bada, gdzie mieszkają osoby reprezentowane przez rzecznika
Przyjęcie odmiennej wykładni wskazanych przepisów byłoby nieracjonalne. Sądy rozpoznające sprawy z udziałem powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów byłyby bowiem wówczas obowiązane do każdorazowego badania, czy rzecznik występuje na rzecz osób mieszkających na obszarze powiatu, w którym sprawuje swoją funkcję. Tak jednak przecież nie jest. Nie budzi zaś wątpliwości, że zdolności sądowej jakiegokolwiek podmiotu - również powiatowego rzecznika praw konsumentów - nie może ograniczać obszar terytorialny jego kompetencji, bowiem ustawa nie przewiduje tego rodzaju ograniczeń.
Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie w postanowieniu z dnia 6 lutego 2015 r., sygn. akt I ACz 43/15, LEX nr 1646028.
LEX nr 1646028.