Na podstawie art. 822 § 1 k.c. przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony. Istotą odpowiedzialności ubezpieczyciela jest to, że odpowiada on jedynie wówczas, gdy istnieją przesłanki do przypisania odpowiedzialności odszkodowawczej sprawcy szkody.

Ciężar dowodu w procesie

Jeśli pacjent szpitala kieruje pozew w stosunku do podmiotu ubezpieczającego placówkę medyczną, to w pierwszej kolejności powinien udowodnić, że szpital ponosi względem niego odpowiedzialność cywilną. Powód w postępowaniu sądowym, w którym domaga się zapłaty kwoty tytułem zadośćuczynienia za błąd medyczny, powinien więc wykazać zawinienie personelu medycznego w działaniu lub zaniechaniu działania, powstanie szkody i związek przyczynowy pomiędzy nimi. Dopiero wtedy ma szansę na wygranie procesu.

Wypłata w postępowaniu likwidacyjnym

Okoliczność tego rodzaju, że pozwany ubezpieczyciel podczas prowadzonego postępowania likwidacyjnego wypłacił pacjentowi określoną kwotę, nie oznacza jeszcze, że uznał "całe" roszczenie. Tego rodzaju czynność, polegająca na zapłacie określonej sumy pieniężnej, jest określana jako tzw. niewłaściwe uznanie długu. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczyciel uznał roszczenie za zasadne w całości.

Wątpliwość, czy roszczenie istnieje

Przyjmuje się, że podmiot, który wypłacił określoną sumę pieniędzy przed procesem, nie traci możliwości późniejszego wykazywania, że roszczenie powoda jest jednak niezasadne. W konsekwencji tego, częściowa wypłata środków w postępowaniu likwidacyjnym nie przesądza istnienia podstaw odpowiedzialności szpitala (ubezpieczonego), a co za tym idzie - także i ubezpieczyciela.

Obowiązek powoda

Powód nie może skutecznie powoływać się w postępowaniu sądowym na to, że ubezpieczyciel uznał jego roszczenie, tylko dlatego, że wypłacił pewną kwotę w postępowaniu likwidacyjnym. W dalszym ciągu to na powodzie, zgodnie z art. 6 k.c., spoczywa ciężar wykazania istnienia podstaw odpowiedzialności szpitala i ubezpieczyciela. Oznacza to, że pozwany mógł kwestionować roszczenie powódki co do zasady jak i co do wysokości.

Jeśli zaś powód nie wykaże podstaw odpowiedzialności z tytułu czynu niedozwolonego, to powództwo podlegać będzie oddaleniu, jako nieudowodnione.

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 13 lutego 2015 r., sygn. akt I ACa 1499/14, niepubl.

Źródło: orzeczenia.ms.gov.pl