Sąd Najwyższy (III CZP 42/10) udzielił odpowiedzi na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Szczecinie: „Czy dochody małżonka pozostającego w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej uzyskane z przestępstwa wchodzą w skład majątku wspólnego w trybie art. 32 § 2 pkt 1 k.r. i op. w brzmieniu obowiązującym przed dniem 20 stycznia 2005 r.?”. Pogląd Sądu Najwyższego choć odnosi się do już nieobowiązującego art. 32 k.r.o., jednakże zachowuje aktualność na gruncie obecnie obowiązującej regulacji (art. 31 k.r.o.).
Warto zwrócić uwagę, że decydujący o zaliczeniu przedmiotów majątkowych do majątku wspólnego małżonków jest czas ich nabycia. Jeżeli nabycie określonego przedmiotu miało miejsce w trakcie trwania wspólności ustawowej, to taki przedmiot, co do zasady, wchodzi do majątku wspólnego.
Sposób nabycia przedmiotu majątkowego nie ma w tym wypadku znaczenia. Oczywiście najczęściej spotkać się można z legalnymi działaniami małżonków, takimi jak nabycie w drodze czynności prawnej, tak jednak inne zdarzenia również wchodzą w tym wypadku w grę i jak się okazuje przestępstwo również do nich należy.
Można zaryzykować stwierdzenie, że działalność przestępcza małżonków, która prowadzi do nabycia przedmiotów majątkowych jest inną działalnością zarobkową, w rozumieniu art. 31 § 2 pkt 1 k.r.o., którą definiuje się jako jakąkolwiek działalność podjętą przez małżonka w celach zarobkowych.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Rzeczy uzyskane z przestępstwa też wchodzą do majątku wspólnego
Przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez jednego z małżonków, uzyskane z przestępstwa, wchodzą w skład majątku wspólnego. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 29 czerwca 2010 r.