Osoby objęte abolicją otrzymają prawo pobytu na dwa lata i prawo do pracy bez specjalnego zezwolenia – wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA.
Według projektu na legalizację pobytu mogą liczyć:
● osoby przebywające na terytorium RP nieprzerwanie od 20 grudnia 2007 r., których pobyt w dniu wejścia w życie ustawy jest nielegalny,
● osoby przebywające na terytorium RP od 1 stycznia 2010 r., którym wcześniej wydano ostateczną decyzję o nadaniu statusu uchodźcy,
● osoby, wobec których w dniu 1 stycznia 2010 r. trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy wszczęte na skutek kolejnego wniosku.
.Nowa ustawa nie obejmie nie tylko tych, którzy nie spełniają wymienionych - mówi Rafał Rogala, szef Urzędu ds. Uchodźców. Ale również osób, które zostały wpisane do systemu informacyjnego Schengen, w celu odmowy wjazdu przez inne państwa strefy. - W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa państwa abolicja nie będzie dotyczyła również tych cudzoziemców, wobec których np. straż graniczna czy policja będą miały uzasadnione wątpliwości - dodał Rafał Rogala.