Dotychczas obowiązujące przepisy ustawy z 19.12.2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz.U. z 2015 r. poz. 222) zabraniały, z przewidzianymi wyjątkami, wprowadzania do obrotu organizmów morskich pochodzących z połowów prowadzonych na podstawie pozwoleń m.in. w ramach badań naukowych. Do wyjątków od powyższego zakazu należało m.in. nieodpłatne przekazanie ryb placówkom opiekuńczo-wychowawczym lub organizacjom pożytku publicznego. Organizmy morskie złowione w związku z prowadzeniem badań naukowych lub prac rozwojowych albo w celu kształcenia, musiały być więc do tej pory utylizowane, co nie pozwalało na wykorzystanie ich w inny, pozwalający na ich odpowiednie wykorzystanie sposób. Ograniczenie to nie miało swojego odpowiednika w prawie Unii Europejskiej.
Organizmy morskie pochodzące z połowów uzyskanych na podstawie pozwoleń na prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych albo w celu kształcenia, w zakresie rybołówstwa morskiego, w związku z uchyleniem art. 89 ustawy o rybołówstwie morskim, będą mogły być teraz wprowadzane do obrotu w przypadku spełnienia wymogów określonych w art. 24 pkt 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 2187/2005 z 21.12.2005 r. w sprawie zachowania zasobów połowowych w wodach Morza Bałtyckiego, cieśnin Bełt i Sund poprzez zastosowanie środków technicznych oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1434/98 i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 88/98 (Dz. Urz. UE L z 349 z 31.12.2005, str. 1).
Dodatkowo omawiana ustawa z 25.05.2017 r. o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim (Dz.U. poz. 1273) przewiduje rozszerzenie katalogu czynów zabronionych. Zabronione będzie prowadzenie połowów gatunku organizmów morskich, którego wspólna kwota połowowa została wyczerpana. Ponadto niedozwolony stanie się przyłów gatunku organizmów morskich, których wyodrębniona kwota połowowa została wyczerpana. Powyższe przepisy mają na celu doprowadzenie do skuteczniejszej ochrony żywych organizmów morskich.
Do innych rozwiązań wprowadzanych powyższą nowelizacją można zaliczyć wprowadzenie regulacji mających na celu wyeliminowanie praktyk sprzedaży indywidualnych kwot połowowych, zniesienie możliwości tworzenia zbiorczych kwot połowowych czy wydłużenie terminu rezygnacji przez armatora statku rybackiego w danym roku kalendarzowym z całości albo części przyznanej mu w specjalnym zezwoleniu połowowym indywidualnej kwoty połowowej.
Źródło: www.sejm.gov.pl,