Jak pisze RPO, w toku badania indywidualnych skarg w Biurze RPO pojawiły się problemy dotyczące przesłanek udostępniania w toku postępowania przygotowawczego podejrzanemu i jego obrońcy akt sprawy w części zawierającej dowody wskazane we wniosku o zastosowanie albo przedłużenie tymczasowego aresztowania oraz wymienione w postanowieniu o zastosowaniu albo przedłużeniu tymczasowego aresztowania. W ocenie Rzecznika, klauzula generalna zawarta w art. 156 § 5a k.p.k. może stanowić dla prokuratora, praktycznie w każdym przypadku, podstawę odmowy udostępnienia podejrzanemu i jego obrońcy akt sprawy w części zawierającej dowody wskazane we wniosku o zastosowanie albo przedłużenie tymczasowego aresztowania oraz wymienione w postanowieniu o zastosowaniu albo przedłużeniu tymczasowego aresztowania. - Cel nowelizacji tego przepisu, jakim było - zgodnie z wytycznymi Trybunału Konstytucyjnego - umożliwienie podejmowania faktycznej obrony przez podejrzanego i jego obrońcę w postępowaniu incydentalnym o zastosowanie lub przedłużenie tymczasowego aresztowania, nie został osiągnięty - czytamy w pismie RPO.
Zdaniem Rzecznika przepis art. 156 § 5a k.p.k. nie spełnia określonych w Konstytucji RP oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności standardów dostępu podejrzanego i jego obrońcy w toku postępowania przygotowawczego do akt sprawy w części zawierającej dowody wskazane we wniosku o zastosowanie albo przedłużenie tymczasowego aresztowania oraz wymienione w postanowieniu o zastosowaniu albo przedłużeniu tymczasowego aresztowania. Dlatego rzecznik praw obywatelskich prosi ministra sprawiedliwości o poinformowanie, czy jego resort przewiduje zmiany legislacyjne, które stanowiłyby rozwiązanie przedstawionego problemu.
RPO: prokurator może nie powiedzieć, dlaczego chce aresztować podejrzanego
Dostęp podejrzanego i jego obrońcy do akt postępowania przygotowawczego w zakresie materiałów uzasadniających zastosowanie tymczasowego aresztowania jest ograniczony - uważa rzecznik praw obywatelskich. Zdaniem RPO, klauzula generalna zawarta w kpk może stanowić dla prokuratora, praktycznie w każdym przypadku, podstawę odmowy udostępnienia tych dokumentów podejrzanemu i jego obrońcy.