Rafał Bujalski: W programie LEX Prawo Europejskie ukazały się niedawno dwa komentarze dotyczące europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń* oraz postępowania w sprawie europejskiego nakazu zapłaty, napisane wspólnie przez Pana i mec. Lucynę Łuczak-Noworolnik. Czemu służą ustanowione przez unijnego prawodawcę tryby postępowań?

Andrzej F.  Żurawski: Są to tryby postępowań, które pozwalają na dochodzenie zapłaty należności o charakterze transgranicznym przy wykorzystaniu uproszczonej i przyśpieszonej procedury.

Jakie realne korzyści przynosi możliwość skorzystania z tych postępowań?

Przewidują szereg ułatwień proceduralnych. W przypadku europejskiego postępowania nakazowego np. formularzowy tryb postępowania i brak konieczności załączania dowodów. W przypadku europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń np. możliwość składania zeznań w formie pisemnej i przeprowadzania rozpraw przy wykorzystaniu środków komunikacji na odległość.

___________________________________________________________________

Czytaj też:

Wysłanie przez internet pozwu za granicę możliwe również w Polsce>>>

___________________________________________________________________

Czyni to skomplikowane z założenia postępowania o charakterze międzynarodowym znacznie prostszymi i przystępniejszymi. 

W założeniu postępowania te miały być wykorzystywane przez przedsiębiorcę i osobę prywatną bez udziału pełnomocników profesjonalnych. Czy faktycznie postępowania te spełniają ten warunek?

Oczywiście, możliwe jest przeprowadzenie postępowania bez udziału pełnomocnika zawodowego. Już w samych rozporządzeniach regulujących te postępowania wprost wskazano, że zastępstwo nie jest konieczne. Często jednak, potrzeba jednoczesnego stosowania regulacji europejskich i krajowych powoduje, że szczególnie przy sprawach o dużej wartości udział profesjonalisty jest wskazany.

Jak często oba postępowania są wykorzystywane w naszym kraju? Jak to wygląda w innych państwach UE?

Stosownie do danych opublikowanych przez Komisję Europejską w przypadku Polski postępowania europejskie stale zyskują na popularności. Daleko nam jednak do przodowników - największą liczbę wniosków składanych jest w Austrii i Niemczech, w których to krajach wydawana jest również największa liczba europejskich nakazów zapłaty. Stałym zainteresowaniem postępowania europejskie cieszą się w innych państwach Unii Europejskiej – szczególnie w Belgii, Republice Czeskiej, Francji, na Węgrzech, w Niderlandach, Portugalii i Finlandii.

Z jakimi praktycznymi problemami najczęściej stykają się podmioty korzystające z tych postępowań?

Tradycyjnie, największe problemy powodują kwestie związanie z transgranicznym doręczaniem dokumentów. Niekiedy brak należytej współpracy na linii sąd – doręczyciel w państwie siedziby pozwanego potrafi sparaliżować postępowanie na kilka miesięcy. Transgraniczny charakter postępowań sprawia, że problematyczne potrafi być należyte wskazanie stron – przy wykorzystaniu prawidłowej pisowni, czy właściwej formy prawnej. Dają się zaobserwować również problemy związane z równoległym stosowaniem przepisów europejskich i krajowych.

Państwa komentarze dotyczące obu postępowań noszą w programie LEX Prawo Europejskie nazwę instruktażowych. Czym wyróżniają się na tle innych komentarzy?

Komentarze zostały przygotowane w sposób odzwierciedlający systematykę formularzy wykorzystywanych w postępowaniach europejskich. Stąd też czytelnik może, posiłkując się wiedzą w nich zawartą, krok po kroku przejść przez procedurę wypełnienia konkretnego formularza.
Ten sposób opracowania wydał się nam najodpowiedniejszy i najbardziej praktyczny. Kładzie bowiem główny nacisk na proces przygotowania dokumentów procesowych – szybko i poprawnie.

Zawarte w komentarzach wnioski i spostrzeżenia w dużym stopniu opierają się na naszych praktycznych doświadczeniach, jako profesjonalnych pełnomocników. Wsparciem dla tej praktycznej wiedzy były również wyniki badań akt sądowych oraz sugestie i oczekiwania przedstawiane przez uczestników kilkudziesięciu szkoleń, jakie prowadziliśmy dla przedsiębiorców i pełnomocników fachowych na terenie całego kraju.

Dziękuję za rozmowę. 

-----------------------------

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.