- Rozpoczynając prace nad ustawą o PPP, postanowiłem tworzyć ją razem z jej odbiorcami. To niespotykany do tej pory sposób tworzenia prawa - powiedział wiceminister Adam Szejnfeld. Pierwszym krokiem było przesłanie do administracji samorządu terytorialnego (marszałków, starostów i prezydentów wielu miast, a przede wszystkim do wszystkich największych organizacji samorządu terytorialnego) oraz do organizacji przedsiębiorców i pracodawców pytań o ich opinie na temat dotychczas obowiązującej ustawy o PPP. Po drugie zwróciłem się do tych środowisk także o zgłaszanie sugestii, wniosków i postulatów do nowej ustawy. Otrzymaliśmy wiele uwag i sugestii, które zamieściliśmy w naszym projekcie - podkreślił wiceminister. Z projektu usunięte zostały praktycznie wszystkie powszechnie krytykowane przepisy. W trakcie prac nad założeniami do ustawy a następnie nad samym projektem trwały wielokierunkowe konsultacje pisemne i bezpośrednie z przedstawicielami administracji samorządu terytorialnego, organizacji gospodarczych i światem eksperckim. Podjęto także bliską współpracę z Bankiem Światowym, która zaowocowała wieloma naradami, seminariami oraz konferencjami w kraju i za granicą. Finałem tego procesu była narada robocza, jaka odbyła się w Ministerstwie Gospodarki w piątek 27 czerwca br. Spotkanie prowadził Adam Szejnfeld, wiceminister Gospodarki, pomysłodawca i szef projektu "Pakiet na rzecz przedsiębiorczości".

Wiceminister Szejnfeld podkreślił, że nowa ustawa o PPP ma mieć charakter ramowy. Będzie więc określać granice zachowań podmiotów publicznych i prywatnych oraz relacji, które mają je wiązać. - Chcemy wprowadzić, oczywiście w granicach prawa, jak najwięcej swobody działania dla zainteresowanych stron - powiedział. - W kwestiach szczegółowych relacji odsyłamy więc podmioty publiczne i prywatne do określania i gwarantowania swoich praw i obowiązków do ogólnego systemu prawa, w tym głównie prawa cywilnego, a jeśli chodzi o sprawy proceduralne do istniejących ustaw proceduralnych, jak na przykład Prawo zamówień publicznych - dodał wiceminister. Chcemy jak najmniej regulacji, jak najmniej obowiązków ustanawianych prawem ustawowym, zamiast negocjacji dwustronnych i gwarancji umownych, które maja określić sami zainteresowani. Dotychczasowe doświadczenia w Polsce oraz z innych krajów świadczą bowiem, że im więcej wolności w tym zakresie pozostawionej stronom umów, zamiast arbitralnych i odgórnych decyzji, tym więcej rozwoju i inwestycji w PPP.
Po omówieniu zasad oraz przepisów ogólnych uczestnicy spotkania skrupulatnie analizowali artykuł, po artykule nowy projekt. Nanoszono ostateczne poprawki, dzielono się opiniami. O dużej wadze przywiązywanej do omawianej problematyki i skrupulatności pracy świadczyć może to, iż posiedzenie trwało prawie 4 godziny!

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele m.in.: Stowarzyszenia "Inicjatywa dla Wawra", Krajowej Izby Gospodarczej, Business Centre Club, Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Amerykańskiej Izby Handlowej, Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Polskiego Klubu Biznesu, Związku Rzemiosła Polskiego, CCIFP Forte Sweden Sp. z o.o. Wiele organizacji biorących bardzo aktywny udział w dotychczasowych pracach, doskonale znając projekt, przesłało swoje opinie, np. stanowisko władz miasta Poznania i Białegostoku, czy PKPP Lewiatan. Pisemne opinie i propozycje wpłynęły również m.in. od marszałków województw: małopolskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazureskiego, podlaskiego, czy lubuskiego.
Konferencja prasowa na temat szczegółów projektu PPP odbędzie się w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie w dniu 1 lipca br.

Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki