Projekt zmiany ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego został przygotowany przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w kwietniu 2015 r. Obecnie projekt noweli znajduje się na etapie opiniowania, konsultacji publicznych i uzgodnień.

Prawomocna decyzja Prezesa UOKiK

Projektowana nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie związania sądu cywilnego prawomocną decyzją Prezesa UOKiK co do stwierdzenia naruszenia zakazu praktyk ograniczających konkurencję lub zakazu praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, lub zakazu stosowania niedozwolonych postanowień wzorców umownych. Proponuje się dodanie art. 11(1) k.p.c, zgodnie z którym sąd cywilny wiązać będą również ustalenia prawomocnej decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów co do stwierdzenia naruszenia zakazu praktyk ograniczających konkurencję lub zakazu praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, o których mowa w działach II i IV tej ustawy lub zakazu stosowania niedozwolonych postanowień wzorców umów, o którym mowa w dziale IIIa tej ustawy.

 

RCL krytyczny wobec uznania decyzji Prezesa UOKiK za wiążącą dla sądu

Rządowe Centrum Legislacji negatywnie oceniło proponowaną zmianę procedury cywilnej. W opinii zwraca się uwagę, że poprzez dodanie do kodeksu postępowania cywilnego art. 11(1), prawomocna decyzja Prezesa UOKiK stanowić będzie tzw. prejudykat dla sądu, a więc będzie go wiązać w zakresie swych ustaleń. RCL zwróciło się o odstąpienie od wprowadzenia tej zmiany.

Obecny stan prawny jest zadowalający

W swojej opinii RCL przypomniało, że w obecnym kształcie ustawy, sąd cywilny związany jest wyłącznie prawomocnym wyrokiem skazującym sądu karnego. Natomiast wszelkie decyzje administracyjne podlegają swobodnej ocenie sądu cywilnego. stanowią więc wyłącznie dowód w sprawie. Dzięki aktualnie obowiązującej regulacji gwarantowana jest odrębność i niezależność sądów od innych organów, wynikająca z Konstytucji.

Zmiana sprzeczna z systemem prawa

RCL wskazało, że proponowana nowelizacja nada szczególną moc decyzji Prezesa UOKiK, co przesądzi o wpływie takiej decyzji na wynik postępowania cywilnego. W ocenie RCL, takie rozwiązanie jest "asystemowe".

Katarzyna Róziewicz-Ładoń
  Postępowanie przed prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie przeciwdziałania praktykom ograniczającym konkurencję>>>