Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka zwycięzcą rankingu Gazety Prawnej. DZP (121 prawników) od kilku lat niezmiennie plasuje się w czołówce rankingów we wszystkich mediach. Drugie miejsce zajęła kancelaria Wardyński i Wspólnicy (111 prawników), trzecie CMS Cameron McKenna (103 prawników).
Kancelarię DZP tworzy ponad 120 osób z wykształceniem prawniczym. Na sukces kancelarii pracuje w sumie ponad 200 osób. Domański Zakrzewski Palinka działa od 15 lat. Prowadzi kompleksowe doradztwo prawne we wszystkich dziedzinach prawa. DZP obsługuje swoich klientów w dziewięciu językach obcych, w tym w japońskim i chińskim. Kancelaria doradzała przy największych transakcjach na polskim rynku. Reprezentowała m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT w transakcji sprzedaży budynku LIM Center, czyli kompleksu biurowo-hotelowo-handlowego, w którym mieści się warszawski hotel Marriott. Kancelaria jest rekomendowana i uznawana za wiodącą w Polsce przez międzynarodowe publikacje profesjonalne, takie jak np. Legal 500, Chambers Global, IFRL czy też PLC Which Lawyer.
Dodatkowe wyróżnienia Gazety Prawnej za działalność pro publico bono otrzymali:
Weil Gotshal & Manges
W Kancelarii Weil Gotshal & Manges powołany został Komitet Pro Bono, który koordynuje świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej przez prawników kancelarii. Kieruje nim Artur Zawadowski. Każdy prawnik kancelarii poświęca średnio 40 godzin rocznie na świadczenie pomocy prawnej pro bono. Kancelaria jest związana z fundacją Ashoka, która jest międzynarodową organizacją, wyszukującą i zrzeszającą wyjątkowe osobowości, wprowadzające innowacyjne, systemowe rozwiązania problemów społecznych. Wspiera organizacje pozarządowe. Prawnicy z Weil Gotshal & Manges pomagają około 17 różnym stowarzyszeniom i fundacjom w tym: Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Centrum Wolontariatu, Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji. Weil Gotshal & Manges jest partnerem głównym Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, np. Robert Krasnodębski, radca prawny z Weil Gotshal & Manges, reprezentował przed NSA mężczyznę w sprawie o zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody sądowej. W sprawie została złożona skarga do TK. W wyroku z 29 listopada 2006 r. TK uznał za niekonstytucyjne opodatkowanie ugody sądowej. Ostatnio Kancelaria wsparła Pierwsze Europejskie Forum na temat Działalności Prawników Pro Bono, które odbyło się 17-19 października w Budapeszcie.
Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy
W zakresie działalności pro publico bono Kancelaria Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy reprezentuje artystów w zakresie dochodzenia przez nich ich praw. Kancelarię łączy stała współpraca z Programem Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Adwokat Maciej Ślusarek podjął się reprezentacji mężczyzny w sprawie z jego powództwa o uznanie odwołania z funkcji dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli za bezpodstawne oraz zasądzenie odszkodowania z tytułu dyskryminacji. 30 maja 2007 r. Sąd Rejonowy w Warszawie orzekł na korzyść skarżącego. Adwokat kancelarii Marcin Melzacki podjął się natomiast pomocy w przygotowaniu powództwa cywilnego dla Katarzyny Twardo w związku z tragiczną śmiercią jej męża sierżanta Twardo.
Wardyński i Wspólnicy
Kancelaria jest jednym z pierwszych sygnatariuszy deklaracji Pro Bono podpisanej w 2007 roku w Trybunale Konstytucyjnym przez kilkanaście dużych kancelarii oraz przedstawicieli zawodów prawniczych, sądów i prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Powstałe w ten sposób Centrum Pro Bono ma za zadanie łączyć i koordynować współpracę kancelarii chętnych do świadczenia pomocy prawnej pro bono z organizacjami jej potrzebującymi. Kancelaria Wardyński współpracuje także z programem spraw precedensowych HFPCZ. Ostatnio adwokat Dominika Stępińska-Duch, dr Szymon Kubiak oraz aplikant Marta Walędziak podjęli się reprezentacji pro bono trzech kobiet zwolnionych w Polskiego Radia SA. W sprawie zachodziło podejrzenie, że przyczyną zwolnienia był m.in. dyskryminacja ze względu na wiek.
Dodatkowe wyróżnienia Gazety Prawnej za otwartość na młodych prawników otrzymali:
Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak od pierwszych lat istnienia pozostaje otwarta na ludzi młodych, początkujących w zawodzie prawnika. Każdego lata organizujemy miesięczne praktyki zawodowe, które np. w roku bieżącym odbywało ponad 30 studentów prawa. Kilkunastu z nich kontynuuje praktyki zawodowe w okresie jesień - wiosna, przy czym kancelaria stara się maksymalnie iść na rękę studentom, tworząc elastyczny grafik i uznając ich zajęcia na studiach za priorytet. Kancelaria sprzyja też młodym prawnikom odbywającym aplikację, o czym może świadczyć znaczna liczba aplikantów, bowiem jest ich aż 31. Poprzez współpracę m.in. z Elsa, prawnicy SK&S dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas organizowanych przez Elsa konferencji. Dariusz Skuza jest partnerem kancelarii odpowiedzialnym za nabór i nadzór nad pracą asystentów młodszych i starszych.
Allen & Overy
W ubiegłym roku wyróżniona w Rankingu Kancelarii Prawnych Gazety Prawnej za otwartość na młodych prawników. Od wielu lat współpracuje z Elsa zarówno poprzez sponsoring finansowy, jak i działanie na rzecz rozwoju młodych prawników. Kancelaria Allen & Overy uzyskała tytuł: Mecenas sztuki prawniczej Elsa 2007. Prawnicy Kancelarii Allen & Overy co roku aktywnie uczestniczą w Dniach Edukacji Prawniczej i Prawniczych Targach Pracy. Współpracuje ze stowarzyszeniem Elsa przy organizacji konkursu dla studentów prawa - Verba Legis, w którym oceniane są eseje o tematyce prawniczej. Kancelaria organizuje całoroczne praktyki studenckie.
Dewey LeBoeuf
Kancelaria od dawna współpracuje z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa Elsa Poland przy organizacji praktyk, szkoleń i innych form rozwoju studentów prawa. W Kancelarii Dewey LeBoeuf co roku praktyki odbywa kilkadziesiąt młodych prawników. Obecnie w kancelarii pracuje 19 aplikantów, którzy szkolą się pod okiem ponad 50 osób z wykształceniem prawniczym.
Dodatkowe wyróżnienia Gazety Prawnej za dynamiczny rozwój otrzymali:
Grynhoff Woźny Maliński
Kancelaria od ubiegłego roku wspięła się w Rankingu Gazety Prawnej z 17 miejsca na 8. Obecnie posiada trzy oddziały i liczy 79 osób z wykształceniem prawniczym. W 2006 roku uzyskała przychody 26 774 019 zł. To właśnie kancelaria Grynhoff, Woźny Maliński przygotowała czwartego operatora telefonii komórkowej P4 - właściciela marki Play do rozpoczęcia działalności w Polsce oraz kompleksową obsługę jego działalności w Polsce pod względem prawnopodatkowym. W międzynarodowym rankingu Chambers Europe 2007 kancelaria została wymieniona jako lider w dziedzinie TMT (Technologi Media Internet) zaś partner zarządzający - Piotr Woźny uzyskał tytuł prawnika rekomendowanego w tej dziedzinie.
Koksztys
W roku ubiegłym Kancelaria Koksztys zajmowała w Rankingu Kancelarii Gazety Prawnej miejsce 13. W 2007 roku znalazła się na miejscu 9. Przychody uzyskane przez kancelarię Koksztys w 2006 to ok. 7 mln zł. Kancelaria obsługuje klientów w pięciu językach: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i rosyjskim. Prowadziła w 2006 roku ok. 12 tys. spraw. Kancelarię tworzą 173 osoby, w tym 75 z wykształceniem prawniczym. Koksztys posiada 12 oddziałów, które mieszczą się w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Gdyni, Zielonej Górze oraz na terenie Czech i Słowacji. Kancelaria posiada m.in. certyfikat zarządzania jakością ISO 9001:2000.
Salans
Międzynarodowa kancelaria prawna Salans działa w Polsce od 16 lat. W ubiegłorocznym Rankingu Kancelarii Prawnych Gazety Prawnej kancelaria Salans zajmowała 11 miejsce. W 2007 roku jest na miejscu dziewiątym. Na sukces kancelarii Salans pracuje 170 osób, z których 87 ma wykształcenie prawnicze. Niedawno kancelaria rozwinęła dział rynków kapitałowych w warszawskim biurze. Czterech prawników przeszło do kancelarii Salans z innej, dużej, sieciowej kancelarii. Do tego zespołu Salans pozyskał też prawnika z Kredyt Banku.
(Źródło: Gazeta Prawna/KW)