Trybunał Konstytucyjny w dniu 8 listopada zakwestionował część przepisów znowelizowanej ustawy o radcach prawnych. Trybunał za sprzeczne z Konstytucją RP uznał: pozbawienie samorządu radcowskiego wpływu na ustalanie zasad przeprowadzania egzaminu radcowskiego, przepis stanowiący o dopuszczeniu osób z wyższym wykształceniem prawniczym, ale nieposiadających uprawnień radców prawnych, do świadczenia pomocy prawnej i wyłączenie tych osób spod pieczy samorządu radców prawnych, umożliwienie wpisu na listę radców prawnych osób po innych aplikacjach, nawet gdy nie wykazują się praktyką w zawodach prawniczych oraz przepis o możliwości podejścia do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji osób, które legitymują się pięcioletnim stażem pracy przy tworzeniu lub stosowaniu prawa, wykonywaniem przez pięć lat działalności gospodarczej lub na podstawie umowy o zleceniu czynności związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa. Natomiast za zgodny z konstytucją Trybunał uznał przepis, który pozwala bez aplikacji przystąpić do egzaminu radcowskiemu referendarzom sądowym i asystentom sędziów, a także prawnikom z tytułem doktora oraz osoby od co najmniej trzech lat pełniące funkcje radców w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Prezes Krajowej Rady Zenon Klatka tak komentuje Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego: "Orzeczenie TK, tak jak kwietniowy wyrok w sprawie adwokatów, dowodzi słuszności zarzutów, które stawialiśmy: że wprowadzone rozwiązania dotyczące otwarcia zawodów prawniczych oraz poziom zastosowanej przy tym techniki legislacyjnej były po prostu nie do przyjęcia. Oczywiście, cieszymy się z tego, że Trybunał podzielił większość naszej argumentacji w uzasadnieniu swojego orzeczenia". Wszystkie z zakwestionowanych przepisów mają utracić moc 1 stycznia 2007 r. W ten sposób Trybunał chce dać czas ustawodawcy na wypełnienie luki prawnej, która powstała po tym orzeczeniu. Zatem wszyscy Ci, którzy złożyli już stosowne dokumenty na mocy uprzednio obowiązującej ustawy mogą być wpisani na listę radców prawnych zgodnie z tymi przepisami. Opinię tę wyraził również Prezes KIRP Zenon Klatka "Wnioski o wpis na listę radców, jakie w ostatnim czasie wpłynęły od osób, które zdały egzamin sędziowski czy prokuratorski, będziemy rozpatrywać. Nie możemy być małostkowi, skoro Trybunał powiedział, że interesy tych osób trzeba chronić. Rady okręgowe powinny bezdyskusyjnie podejmować uchwały o wpisie. Jest na to jeszcze półtora miesiąca."
Jest to duży sukces całego środowiska. Warto mocno zaznaczyć, że radcom prawnym nie chodzi o to aby zahamować proces przyjęcia np. absolwentów prawa do naszego grona. Ważnym jednak jest, by odbywało się to z poszanowaniem prawa.
Źródło - www.kirp.pl