Debata odbędzie się podczas konferencji z okazji 5. rocznicy istnienia miesięcznika "Europejski Przegląd Sądowy", Konferencja organizowana jest przez wydawcę Wolters Kluwer Polska 25 października 2010 w gmachu Sądu Najwyższego.
Debata będzie transmitowana on-line na stronie www.LEX.pl/5latEPS
Postępujące procesy konstytucjonalizacji prawa międzynarodowego i europejskiego sprawiają, że powstaje płynna rzeczywistość prawna, w której zacierają się stopniowo granice między systemami prawa krajowego, międzynarodowego i europejskiego. Dzieje się tak na skutek wdrażania standardów międzynarodowych i europejskich przez sądy i trybunały krajowe w procesie rozstrzygania spraw. Zaś dla sądów międzynarodowych ważna jest ochrona integralności systemów prawa międzynarodowego i prawa unijnego, przy jednoczesnym powiązaniu z ich ochroną wewnątrz konstytucyjnych porządków prawnych. Trudną rzeczywistość prawno-systemową odzwierciedlają także strukturalne konflikty jurysdykcyjne, np. spór między trybunałami konstytucyjnymi i Trybunałem Sprawiedliwości UE, czy między Sądem Najwyższym a Trybunałem Konstytucyjnym.
W rezultacie nastąpiło częściowe ograniczenie w rozstrzyganiu spraw należących do zakresu kompetencji Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego. W związku z tym powyższe instytucje mogą zachować się w zaistniałej sytuacji w dwojaki sposób, albo wykorzystać swoją rangę do odzyskania pozycji przejętej przez sądy międzynarodowe i strzec granic kompetencji, albo dążyć do kompromisu. Skutkiem drugiej opcji byłoby uzyskanie nadrzędnego celu, którym jest zapewnienie jednostkom w sądzie efektywnej ochrony praw wywodzących się z prawa polskiego, europejskiego czy międzynarodowego. Podczas jubileuszowej konferencji "Europejskiego Przeglądu Sądowego" prelegenci oraz goście będą zastanawiać się, jakie prawne instrumenty oraz metody mogą doprowadzić do takiego kompromisu.
Prelegentami podczas konferencji będą przedstawiciele zespołu prawnego projektu badawczego pracującego na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie elektronicznego obiegu dokumentów w sądach powszechnych oraz projektu Informatyzacja postępowania cywilnego finansowanego przez MNiSzW.
Szczegóły dotyczące konferencji znajdują się na stronie: www.LEX.pl/5latEPS