Pracodawcy pozytywnie oceniają rozwiązania proponowane w opracowanym przez Ministerstwo Gospodarki projekcie Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 22 lipca 2008 r. Duży nacisk położono na skuteczniejszą ochronę ich interesów w kontaktach z organami administracji publicznej. Można oczekiwać, że wprowadzenie nowych przepisów przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego oraz zmniejszenia obciążeń administracyjnych przedsiębiorców.

Business Centre Club dobrze ocenia rozwiązanie ograniczające możliwość dodatkowych (uzupełniających) inspekcji w firmach. Powtórną kontrolę będzie można przeprowadzić tylko raz w roku i to w okresie do siedmiu dni. Na podobnie pozytywną ocenę zasługują nowe przepisy jednoznacznie zakazujące przeprowadzania w firmie kilku kontroli jednocześnie, co w dotychczasowej praktyce stanowiło największą uciążliwość dla kontrolowanych przedsiębiorców.

Równie ważne i zasadne jest wprowadzenie do projektu możliwości sprzeciwu wobec podjęcia i wykonywania czynności przez organy kontroli z naruszeniem prawa, w tym przepisów art. 79, 80 ust. 1, 82 ust. 1 oraz art. 83 ust. 1 ustawy. - Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, wyników kontroli i zebranych dowodów nie będzie można wykorzystać przeciwko kontrolowanemu podmiotowi (w żadnym postępowaniu administracyjnym, podatkowym, karnym lub karnoskarbowym), który dodatkowo będzie mógł domagać się sankcji odszkodowawczych wobec pracownika organu kontroli i Skarbu Państwa. Będzie to możliwe w sytuacji przekroczenia zakresu kontroli lub wykonywania jej bez wymaganego upoważnienia, bądź z jego przekroczeniem – uważa Janusz Zieliński, przewodniczący Komisji Legislacyjnej BCC

Ochronie firmy przed paraliżem bieżącej działalności powinien służyć przepis pozwalający na uzgodnienie z organem administracji publicznej terminu kontroli i czasu jej trwania. Rozszerzeniem uprawnień kontrolowanego przedsiębiorcy jest również możliwość wyrażenia sprzeciwu wobec sposobu kontroli firmy. Zdaniem BCC dopuszczalny czas na zgłoszenie takich zastrzeżeń powinien być dłuższy niż trzy dni od momentu rozpoczęcia inspekcji.

Zgodnie z projektem, „jedno okienko” ma być etapem przejściowym przed wprowadzeniem w 2011 r. programu „zero okienka”, który pozwoli na załatwianie wszelkich formalności przez Internet. Podstawą funkcjonowania nowego systemu będzie utworzenie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Biorąc pod uwagę nowatorski charakter tego systemu, a także uwzględniając fakt, że obecne przepisy rozdziału 3 ustawy SDG nie weszły w życie, BCC pozytywnie ocenia proponowaną nową treść tego rozdziału.

Biorąc pod uwagę, że dotychczasowe przepisy ustawowe w omawianym zakresie były niezbyt precyzyjne, a ponadto dał się odczuć brak wyraźnego powiązania przepisów ustawy o SDG z innymi ustawami szczegółowymi regulującymi zakres kompetencji instytucji kontrolnych, konieczne stało się doprecyzowanie przedmiotowych przepisów zawartych w samej ustawie SDG i w szeregu ustaw szczególnych. Ilość tych ostatnich w projekcie SDG przekroczyła liczbę 60, co wpływa niestety negatywnie na przejrzystość projektowanej regulacji, stanowiącej „konstytucję działalności gospodarczej”.

Nowelizacja ustawy o SDG w drugim etapie tworzy dalsze, wymierne ułatwienia w zakresie wykonywania działalności gospodarczej. Dotyczą one w szczególności zmniejszenia uciążliwości kontroli działalności przedsiębiorców i uproszczenia procedur związanych z rejestrowaniem firmy. Proponowane rozwiązania przyczynią się do zmniejszenia obciążeń administracyjnych przedsiębiorców oraz do zwiększenia skuteczności ochrony ich interesów w kontaktach z organami kontroli.

(Źródło: KW/BCC/MG)