Konferencja stała się kolejnym forum wymiany poglądów na temat potrzeby i ewentualnych ram prawnych funkcjonowania Prokuratury Europejskiej. Utworzenie tej instytucji, w oparciu o Eurojust, w celu zwalczania przestępstw przeciwko interesom finansowym UE, przewiduje art. 86 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Traktat nie zawiera bliższych uregulowań co do statusu urzędu Prokuratury oraz zasad procedowania.
Program dla prokuratury europejskiej
W dniach 13 – 15 czerwca 2012 roku w Luksemburgu odbyła się konferencja zatytułowana „Program dla Prokuratury Europejskiej?” („A Blueprint for the European Public Prosecutor’s Office?”), której głównym celem było zaprezentowanie i przedyskutowanie „Modelowych zasad procedury karnej”. „Modelowe zasady” zostały przygotowane przez zespół naukowców i praktyków, pracujących, w okresie od lutego 2010 roku do marca 2012 roku, pod kierownictwem prof. Katalin Ligeti, w toku projektu badawczego prowadzonego przez Uniwersytet w Luksemburgu, współfinansowanego przez Komisję Europejską.
W toku konferencji Prokurator Generalny RP Andrzej Seremet wygłosił wystąpienie na temat doświadczeń prokuratur krajowych w obszarze oszustw na szkodę Unii Europejskiej pt. „Experiences of national prosecution services in the area of EU fraud”, w którym zaprezentował doświadczenia polskiej prokuratury w prowadzeniu postępowań przygotowawczych o przestępstwa popełnione na szkodę wydatków z budżetu UE i na szkodę przychodów do budżetu UE.
Gwarancje procesowe i status prokuratora
Uczestnicy konferencji wzięli udział w trzech panelach dyskusyjnych na temat: funkcji prokuratora europejskiego i jego statusu w relacji do krajowego systemu sprawiedliwości, kompetencji Prokuratora Europejskiego do prowadzenia postępowań przygotowawczych oraz gwarancji procesowych i kontroli sądowej w toku postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuratora Europejskiego.
Źródło: Prokuratura Generalna