Prokurator domaga się wyłączenia z porządku prawnego przepisów zawierającą klauzulę delegującą istotną część władzy prawodawczej na organy wykonawcze: prezesa RM, ministra, Radę Ministrów. Przepisy te określają kiedy, jakie i wobec kogo środki przymusu mogą być używane. - Do końca roku powinny zapaść pierwsze wyroki z serii tych spraw, które przesłał do TK prokurator generalny – stwierdził prof. Rzepliński.
Zdaniem prezesa TK prof. Andrzeja Rzepińskiego obywatele muszą mieć poczucie, że policja powinna być wyposażona w niezbędne środki, gdy służy to ochronie życia i zdrowia. Z drugiej strony – możliwość ingerencji w integralność jednostki powinna być regulowana wyłącznie na poziomie ustaw, nie rozporządzeń.
Od roku w Biurze Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Generalnej prowadzony jest monitoring przepisów pozwalających służbom państwowym stosować wobec obywateli środki przymusu bezpośredniego. Do tej pory prokurator generalny skierował do Trybunału Konstytucyjnego dziewięć wniosków o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów, które upoważniają służby do stosowania takich środków. W ostatnim wniosku do Trybunału prokurator generalny pisze, że przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni palnej lub psa służbowego przez funkcjonariuszy Służby Więziennej wykraczają poza charakter wykonawczy rozporządzenia, wprowadzając regulacje materii, których nie normuje lub normuje w sposób niewystarczający ustawa upoważniająca, jak również godzą w konstytucyjne gwarancje dochowania przesłanek ograniczania wolności osobistej.
Prof. Rzepliński: jeszcze w tym roku będą wyroki w sprawach zaskarżonych przez prokuratora generalnego
- Jestem bardzo pozytywnie zdziwiony, że prokurator generalny dostrzegł i skierował do Trybunału szereg spraw, w których domaga się porządnej kontroli konstytucyjności przepisów, które dotyczą stosowania przymusu i siły fizycznej przez policjantów, straż więzieną i pracowników zakładów poprawczych powiedział w czwartek na konferencji prezes TK prof. Andrzej Rzepiński. Chodzi o użycie siły w celi, na stadionie czy na ulicy.