Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych będzie obowiązany zapewnić klientom, na wypadek swojej niewypłacalności: pokrycie kosztów powrotu klientów z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu lub planowanego powrotu z imprezy turystycznej w wypadku, gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny wbrew obowiązkowi nie zapewnia tego powrotu, a także zapewnić klientom zwrot wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną w wypadku gdy z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego oraz osób, które działają w ich imieniu impreza turystyczna nie zostanie zrealizowana, a także zapewnić klientom zwrot części wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną, odpowiadającą części imprezy turystycznej, która nie zostanie zrealizowana z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego oraz osób, które działają w ich imieniu, przez zawarcie umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej lub zawarcie umowy ubezpieczenia na rzecz klientów lub przyjmowanie wpłat klientów wyłącznie na rachunek powierniczy, jeżeli wykonuje usługi turystyczne wyłącznie na terenie kraju i złoży marszałkowi województwa oświadczenie o przyjmowaniu wpłat na rachunek powierniczy.
W wypadku przedsiębiorcy zagranicznego posiadającego siedzibę na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej za spełnienie warunku prowadzenia działalności, o którym wyżej mowa, uznaje się posiadanie zabezpieczenia finansowego w formie, która jest uznawana w państwie, w którym przedsiębiorca posiada siedzibę.
W wypadku gdy równoważność zabezpieczenia finansowego, jest niższa niż minimalna wysokość zabezpieczenia wymaganego od przedsiębiorcy posiadającego siedzibę lub oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskie przedsiębiorca zagraniczny przedstawi dodatkową gwarancję bankową lub ubezpieczeniową wyrównującą wysokość posiadanego zabezpieczenia finansowego do minimalnej wysokości zabezpieczenia, wymaganego od przedsiębiorcy posiadającego siedzibę lub oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa likwiduje uprawnienie marszałka województwa do kontroli uprzedniej oraz jednocześnie doprecyzowuje jego uprawnienia do kontroli następczej organizatorów szkoleń dla kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek.
Nowelizacja przewiduje zastąpienie upoważnienia - na podstawie decyzji administracyjnej - do prowadzenia szkoleń dla kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek mniej restrykcyjną formą reglamentacji tej działalności, tj. obowiązkiem uzyskania wpisu do rejestru organizatorów tych szkoleń, prowadzonego przez marszałka województwa. Tym samym prawodawca rezygnuje z nadmiernie rygorystycznej formy reglamentacji tej działalności.
W dotychczas obowiązującym stanie prawnym, wydanie upoważnienia musiało być poprzedzone przedłożeniem wielu dokumentów, stanowiących udokumentowanie spełnienia warunków do prowadzenia tych szkoleń. W wyniku wejścia w życie nowej regulacji, marszałek województwa będzie dokonywać wpisów do rejestru organizatorów szkoleń dla kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, wyłącznie na podstawie wniosku o wpis i oświadczenia o spełnianiu warunków prowadzenia szkoleń określonych ustawą, bez potrzeby dołączania do wniosku jakichkolwiek dokumentów.
W związku z doprecyzowaniem uprawnień marszałka województwa związanych z kontrolą następczą organizatorów szkoleń dla kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, będzie on uprawniony m.in. do sprawdzenia dokumentacji szkolenia, oceny zgodności harmonogramu zajęć procesem realizacji, sprawdzenia zapewnienia odpowiedniej obsługi biurowej wraz z przechowywaniem i udostępnianiem dokumentacji szkolenia, sprawdzenia zapewnienia warunków umożliwiających realizację zajęć, w tym także praktycznych.
Marszałek województwa, który otrzyma informację o odbywającym się na jego terenie szkoleniu dla kandydatów na przewodników turystycznych lub pilotów wycieczek organizowanym przez organizatora szkolenia wpisanego do rejestru organizatorów szkoleń prowadzonego przez marszałka innego województwa, będzie mieć prawo przeprowadzenia kontroli organizatora szkolenia w czasie trwania szkolenia.
Ustawa z dnia 29 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 106, poz. 672) wchodzi w życie z dniem 17 września 2010 r.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-lineP