Czy pozwy zbiorowe, które zostały złożone przez mieszkańców Sandomierza i Piaseczna o odszkodowanie za straty wywołane powodzią przeciwko Skarbowi Państwa mają szansę na wygraną?
Nie jestem przekonany co do skuteczności domagania się od Skarbu Państwa odszkodowania za straty wywołane powodzią na Wiśle (prawobrzeżny Sandomierz). Ustawa nie zwalnia od obowiązku wykazania wszystkich przesłanek odpowiedzialności deliktowej przewidzianej przez Kodeks cywilny, tj. fakt wystąpienia szkody, jej wysokość, bezprawność działania, osobę sprawcy oraz związek przyczynowy pomiędzy działaniem sprawcy a powstaniem szkody.
Po czyjej stronie leży ciężar dowodu ? Co muszą wykazać pozywający?
W tej sprawie problemem, na który natkną się pozwani jest przede wszystkim ustalenie sprawców szkody, no i wykazanie braku legalnego działania po stronie organów władzy publicznej.Nikt rozsądny nie może przecież winić państwa za to, że pada deszcz, nawet jeżeli ustawa o pozwie zbiorowym daje możliwość wspólnego dochodzenia roszczeń przeciwko pozwanemu, który swoim działaniem wyrządził naraz wielu osobom szkodę.
Dlatego, że władza nie zadbała o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe?
Tak się składa, że inwestycje w bezpieczeństwo hydrologiczne są bardzo kosztowne, trudne w realizacji i zbyt długotrwałe by od razu było widać ich efekty. Nawet w tak dobrze zorganizowanym państwie, jakim są nasi zachodni sąsiedzi powodzie się zdarzają i bywają bardzo niebezpieczne.
Trzeba też pamiętać, że decyzje o finansowaniu lub niefinansowaniu konkretnych projektów podejmowane są przez Sejm i Ministerstwo Finansów. Decyzje te mają charakter polityczny i trudno oczekiwać, że ustawa ta będzie odpowiednim narzędziem w egzekwowaniu odpowiedzialności od polityków za ich zaniechania i brak wyobraźni.
Wobec tego, jakie sprawy mają szanse powodzenia, gdy pozwy będą wnoszone grupowo?
W zasadzie to prawdziwym testem tego czy ustawa się sprawdzi w praktyce, będą jednak procesy przeciwko ubezpieczycielom, bankom, funduszom inwestycyjnym, i wszystkim tym, którzy świadczą usługi i towary klientowi masowemu, a którzy swoim działaniem mogą naruszać interesy majątkowe swoich klientów, np. przez niedozwolone zapisy w umowach, stosowanie nieuczciwych praktyk…Szkoda, że ustawodawca nie dopuścił do składania pozwów zbiorowych przez przedsiębiorców. Proszę pamiętać, że 95% wszystkich przedsiębiorców w Polsce – to osoby fizyczne prowadzące działalność jednoosobowo lub w kliku osobowo. Ich pozycja wobec dużych korporacji jest tak samo słaba, jak i osób fizycznych…Dlatego także mali przedsiębiorcy powinni móc korzystać z dobrodziejstw tej instytucji prawnej.