Minister Finansów odpowiadając na interpelację poselską nr 2616 wyjaśnił konsekwencje podatkowe związane z udzielaniem nieodpłatnej porady prawnej na gruncie podatku dochodowego. Udzielanie nieodpłatnych porad prawnych przez magistrów prawa w ramach obowiązków wynikających z umów o pracę nie generuje dodatkowych obowiązków ani po stronie pracowników, jak i pracodawców (biur poselskich). Przychody osób zatrudnionych w biurach poselskich na umowę o pracę są zaliczane do przychodów ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361) - dalej u.p.d.f.
Natomiast otrzymanie przez osobę fizyczną świadczenia w postaci bezpłatnej porady prawnej powoduje rozpoznanie u tej osoby przychodu. Gdy udzielającym porady jest, jak w przedstawionym przypadku, biuro poselskie wartość świadczenia należy ustalić na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniach usług tego samego rodzaju. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a u.p.d.f. zwolniona z podatku jest wartość świadczeń o których mowa w art. 20 ust. 1 u.p.d.f. otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą, jeżeli jednorazowa jego wartość nie przekracza 200 zł. Zwolnienie nie ma zastosowania jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym. Jak podkreślił resort finansów zasadą jest, że wartość nieodpłatnego świadczenia stanowi dla beneficjenta przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Minister wyjaśnił także, że udzielanie przez podatników nieodpłatnej pomocy prawnej pro bono nie jest objęte zakresem ustawy o VAT, jeżeli jej świadczenie wpisuje się w cel działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP