Obserwujemy trzy postawy, jakie przyjmują przedsiębiorcy: obronną, pasywną i aktywną. Wybór strategii zależy od branży, w jakiej działamy oraz jakimi dobrami własności intelektualnej dysponujemy.
Na przykład w branży odzieżowej częsta jest postawa pasywna ze względu na krótki czas życia produktu i liczną konkurencję. Dodatkowo ochrona przedsiębiorców wzmocniona jest przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Postawę aktywną prezentuje ten przedsiębiorca, który jak najszerzej chroni dobra niematerialne. Czyni to, aby uchronić swe produkty przed naśladownictwem i podróbkami. Taką strategię obierają na ogół firmy kosmetyczne, producenci żywności oraz przedsiębiorcy z branży informatycznej.
Postawę pasywną obierają właściciele firm, którzy ogranicza się do niezbędnego minimum w ochronie własności intelektualnej. Na ogół obserwuje konkurencję.
Postawa obronna natomiast polega na zabezpieczeniu swojej własności intelektualnej tylko w zakresie koniecznym. Monitoruje intensywnie konkurencje i jej prawa wyłączne, tak aby mieć ewentualnie podstawę do roszczeń Taka strategia jest najbardziej efektywna kosztowo.
Ochrona logo i wynalazków, to nie tylko wydatki, to także zarobek. W jaki sposób można ta tym zarobić? Przedsiębiorca korzystający z praw wyłącznych ma prawo udzielać licencji lub sprzedać albo zastawić znak towarowy. Dlatego, ze każdy przedmiot praw wyłącznych czy to wynalazek, czy wzór przemysłowy jest dobrem zbywalnym i posiada wartość rynkową. Od wyceny przez rzeczoznawcę zależy np. koszt licencji. Jedną z form korzystania z licencji jest umowa franchisingu. Warto zaznaczyć, że są na rynku firmy, które żyją wyłącznie ze sprzedaży praw wyłącznych i udzielania odpłatnych licencji.
Jak efektywnie zarządzać prawami wyłącznymi można się dowiedzieć podczas bezpłatnych warsztatów organizowanych bezpłatnie dla przedsiębiorców przez Biuro Patentów i Znaków Towarowych Jan Wierzchom i Partnerzy w Warszawie. Następne szkolenie odbędzie się 7 września 2010 roku w Warszawie przy ul Żurawiej 47/49, w godz. 11-15. Temat zajęć: Prawa własności intelektualnej i przemysłowej w finansach przedsiębiorstwa.
Szczegółowe informacje o programie: www.jwp.pl/program