Po raz pierwszy w historii UE państwa członkowskie zastosowały mechanizm wzmocnionej współpracy, który umożliwia dziewięciu lub większej liczbie państw podejmowanie działań w sprawie, co do której nie udało się osiągnąć porozumienia wszystkim 27 państwom członkowskim.
Państwa członkowskie uczestniczące w mechanizmie, czyli Austria, Belgia, Bułgaria, Francja, Hiszpania, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy muszą jednomyślnie zatwierdzić przepisy rozporządzenia w sprawie rozwodów międzynarodowych oraz skonsultować je z Parlamentem Europejskim, zanim rozporządzenie będzie mogło wejść w życie.
Nowe rozporządzenie UE pomoże w przypadku międzynarodowych par małżeńskich ochronić słabszych partnerów oraz dzieci przed skomplikowanymi, przedłużającymi się i uciążliwymi procedurami. Pary będą mogły uzgodnić, które prawo będzie miało zastosowanie do ich rozwodu lub separacji prawnej. W razie braku takiego porozumienia sądy będą miały do dyspozycji wspólną formułę ustalania prawa właściwego.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line