Zdaniem autora opinii, sądownictwu powszechnemu potrzebne są kompleksowe rozwiązania, odpowiadające ogólnie uznanym zasadom, które pozwolą w sposób naturalny wytworzyć mechanizmy zwiększenia jakości i efektywności sprawowania wymiaru sprawiedliwości. - Całościowa i konsekwentnie przeprowadzona reforma sądownictwa powszechnego jest koniecznym elementem realizacji idei sprawnego państwa prawa - uważa sędzia Wysocki.
Pełne wystąpienie zaprezentowane podczas debaty zorganizowanej 19 października br. przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska i Helsińską Fundację Praw Człowieka pt. „Jak zreformować sądy powszechne” - dostępne tutaj >>>
Polskie sądy są źle zarządzane
Problemy wymiaru sprawiedliwości są w dużej mierze wynikiem nieefektywnego zarządzania sądami, do czego przyczyniają się nowelizacje prawa o ustroju sądów powszechnych przeprowadzane w sposób chaotyczny i nie odpowiadające rzeczywistej potrzebie. Niewłaściwy system powoływania sędziów sądów powszechnych oraz nieprawidłowa alokacja zadań i zasobów kadrowych mają wpływ na niewłaściwą pracę sądów, a przez to stanowią o ograniczeniu prawa do sądu - twierdzi Dariusz Wysocki, sędzia Sądu Okręgowego w Płocku.