Polska znalazła się w pierwszej piątce państw charakteryzujących się krótkim czasem rozpoznawania spraw cywilnych, handlowych i administracyjnych; nasz kraj plasuje się też wysoko w rankingu oceniającym przestrzeganie zasad praworządności.
Tak wynika z raportów: „Rule of Law Index” amerykańskiej organizacji pozarządowej „The World Justice Project” oraz raportu Komisji Europejskiej „The European Justice Scoreboard”.
W raporcie „Rule of Law Index” prezentowane są dane z 97 państw świata (stanowiących 90% populacji świata) w ośmiu głównych wymiarach praworządności, tj.:
1) ograniczone kompetencje rządu,
2) brak korupcji,
3) porządek i bezpieczeństwo,
4) prawa podstawowe,
5) przejrzystość administracji,
6) egzekucja prawa,
7) wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych,
8) wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych.
Wśród krajów Unii Europejskiej Polska znalazła się w poszczególnych kategoriach na miejscu: 10 – ograniczone kompetencje rządu, 13 – brak korupcji, 13 – porządek i bezpieczeństwo, 5 – prawa podstawowe, 14 – przejrzystość administracji, 11 – egzekucja prawa, 13 – wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych, 9 – wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych.
Raport powstał na podstawie przeprowadzonych przez ekspertów ze wszystkich dziedzin prawa, ankiet w 97 krajowych systemach prawnych.
Z kolei Komisja Europejska przygotowała opracowanie „The European Justice Scoreboard”, ponieważ skuteczne systemy wymiaru sprawiedliwości mają kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego całej Unii Europejskiej. Raport prezentuje szczegółowe porównanie danych z poszczególnych państw członkowskich. Zgromadzone statystyki pokazały, iż Polska znalazła się w pierwszej piątce państw charakteryzujących się krótkim czasem rozpoznawania spraw cywilnych, handlowych i administracyjnych. Podkreślono, że w tego typu sprawach w sądach polskich przeciętnie w skali roku liczba spraw, które wpływają jest równa liczbie spraw załatwianych.
Opracowanie: Katarzyna Irytowska, RPE WKP
Źródło: www.ms.gov.pl, stan z dnia 11 lipca 2013 r.