System podatkowy w Polsce jest oceniany przez inwestorów jako nieprzyjazny i skomplikowany, a lista barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej z nim związanych jest długa - wynika z raportu przygotowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Inwestorzy sygnalizują m.in. brak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Tajwanem, niejednolite interpretacje prawa podatkowego, wadliwe uregulowanie definicji budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych czy brak możliwości tworzenia tzw. grup VAT.
Z przygotowanego przez PAIiIZ raportu nt. barier w napływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wynika, że podobnie jak w roku ubiegłym istotna część zgłaszanych przez inwestorów uwag dotyczyła ograniczeń związanych z systemem zachęt inwestycyjnych w Polsce, prawa pracy, prawa podatkowego i sektora odnawialnych źródeł energii. Zachęty inwestycyjne są jednym z istotnych elementów branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji inwestycji w danym kraju. Mimo, iż wachlarz instrumentów wsparcia dostępnych w Polsce jest szeroki, konieczne jest podjęcie działań wpływających na efektywność tego rozwiązania.
Problemy opisane w raporcie zostały także potwierdzone w 6. edycji badania klimatu inwestycyjnego przeprowadzonego na zlecenie PAIiIZ. Z raportu wynika, że najsłabszymi stronami Polski jako miejsca lokowania inwestycji są przepisy prawne, przede wszystkim w zakresie prawa podatkowego oraz zamówień publicznych, efektywność działania sądownictwa gospodarczego, obciążenia fiskalne, przede wszystkim obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.
Opracowanie: Jolanta Mazur, RPE WKP
Źródło: www.paiz.gov.pl, stan z dnia 14 marca 2013 r.