Polska zajęła drugie po Indiach miejsce na liście trzydziestu krajów świata uszeregowanych pod względem atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów - wynika z opublikowanego indeksu Narodowego Banku Irlandzkiego.
W pierwszych trzech kwartałach 2007 r. Polska uzyskała średni wynik 4,3 pkt. wobec średniej na poziomie 2,8 pkt. w całym ubiegłym roku. W okresie od stycznia do września 2007 r. Polskę dzieliło od Indii 1,3 pkt. O mniej więcej tyle samo (1,4 pkt.) Polska wyprzedzała trzeci kraj na liście - Tajlandię. Indeks Irlandii w kwartałach I-III br. ustalono na 0,8 pkt., nieznacznie poniżej średniego poziomu za 2006 r. Wysokie lokaty zajmują kraje rozwijające się, szczególnie z Azji i Ameryki Łacińskiej. Spośród nowych krajów UE na liście jest tylko Polska. Chiny zajmują 5. miejsce, Rosja - 6.m Republika Irlandii sytuuje się na 13. miejscu, , USA - 17., Niemcy - 20., W. Brytania - 21. W grupie krajów strefy euro najwyższą lokatę zajęła Belgia - 9. Japonia zajęła ostatnie, 30. miejsce.
NIB będący irlandzkim oddziałem Danske Bank A/S, wspólnie z firmą OCO z Belfastu specjalizującą się w konsultingu dla zagranicznych inwestorów, ocenie lokalizacji i szkoleniu, zainaugurował w październiku nowy kwartalny indeks tzw. OCO Investment Performance Index. Uwzględnia on liczbę miejsc pracy stworzonych przez zagranicznych inwestorów skorygowaną ze względu na rozmiar poszczególnych gospodarek oraz wysokość zainwestowanego kapitału, także skorygowaną ze względu na rozmiar gospodarki danego kraju. Rozmiar gospodarki skalkulowano w oparciu o dane MFW o nominalnym PKB za 2006 r. Celem indeksu jest mierzenie konkurencyjności gospodarki irlandzkiej dla zagranicznych inwestorów w porównaniu z innymi krajami, które przyciągają inwestycje bezpośrednie i ustalenie jakie są globalne trendy. Dane za cały 2007 r. zostaną opublikowane w połowie 2008 r.
Dr Christian Schnell, wspólnik zarządzający w kancelarii BSJP Legal and Tax Advice na temat inwestycji zagranicznych w Polsce:
Ubiegłoroczne inwestycje w nieruchomości komercyjne w Polsce stanowiły ponad połowę ogólnej wartości inwestycji w tej branży w Europie Środkowo-Wschodniej. Mamy dużo pracy przy skomplikowanych transakcjach finansowych, np. typu forward purchase, w których umowę zawiera się w trakcie planowania lub budowy, ale płaci się po oddaniu nieruchomości do użytku. Widzę ogromny potencjał na rynku inwestycji zagranicznych. Tylko w pierwszej połowie tego roku prawnicy BSJP zrealizowali transakcje korporacyjne, których łączna wartość przekroczyła 1 mld Euro, z czego wartość transakcji na rynku nieruchomości przekroczyła 500 mln Euro, a związanych z finansowaniem na rynku nieruchomości 400 mln euro. To są ogromne pieniądze. Niedawno za 90 milionów euro niemiecki koncern samochodowy MAN wybudował w Niepołomicach fabrykę. Obok powstają też zakłady firm kooperujących z MAN-em. Każda bezpośrednia inwestycja zagraniczna jest fundamentem mniejszych inwestycji satelitarnych. Kluczem do rosnących inwestycji jest uwolnienie rynku komunalnego w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego oraz więcej liberalizmu w gospodarce, co będzie skutkowało ograniczaniem barier inwestycyjnych.
(Źródło: PAIZ/BSJP/KW)