Według badania Atrakcyjność Inwestycyjna Europy 2007, przeprowadzonego przez Ernst & Young, Polska zajmuje 7 pozycję na świecie pod względem atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów. Prym w rankingu wiodą Chiny oraz Stany Zjednoczone, a wśród krajów europejskich Niemcy oraz Wielka Brytania. Polska jest niekwestionowanym liderem wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Pomimo, że atrakcyjność inwestycyjna naszego regionu spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym, Europa Środkowa i Wschodnia nadal jest wysoko ceniona przez inwestorów, głównie ze względu na warunki umożliwiające wzrost produkcji.
Rodzaje inwestycji zagranicznych
Polska jest drugim najbardziej popularnym na świecie krajem do inwestycji w produkcję przemysłową – wyprzedzają nas jedynie Chiny. Czynnikami determinującymi nasz sukces jest położenie geograficzne oraz niskie koszty pracy. Wzrasta także pozycja Polski w branży call centres. Światowym liderem w tej dziedzinie nadal pozostają Indie, natomiast Polska awansowała na 5 pozycję (z 7 w roku ubiegłym).
Nowe miejsca pracy
Już drugi rok z rzędu Polska jest liderem pod względem nowych miejsc pracy. W roku 2006 powstało ich 31 115, co jest nieco słabszym wynikiem w porównaniu do roku 2005 (37 745), niemniej jednak nadal wyprzedzamy pod tym względem wszystkie inne kraje europejskie. Zdaniem Prezesa PAIiIZ SA dr Pawła Wojciechowskiego utrzymanie pozycji lidera w Europie w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy poprzez napływ nowych bezpośrednich inwestycji zagranicznych - będzie wielkim wyzwaniem najbliższych kilku lat. Aby utrzymać pozycję lidera – powiedział - musimy prowadzić aktywniejszą politykę na rynku pracy, zwłaszcza w kierunku zwiększenia mobilności oraz podnoszenia poziomu kwalifikacji pracowników. Osiągnęliśmy sukces w przyciąganiu inwestycji, dzięki którym powstaje wiele miejsc pracy, teraz czas na innowacyjność, polegającą nie tylko na stosowaniu nowoczesnych rozwiązań, ale na stworzeniu warunków do inwestowania w centra badawczo – rozwojowe, gdzie te rozwiązania będą powstawać – powiedziała Agnieszka Tałasiewicz, Partner Doradztwa Podatkowego Ernst & Young komentując wyniki badania. Inwestorzy potwierdzają, że chcą kontynuować swoją działalność w Europie, a krajem najchętniej wskazywanym jako miejsce lokowania przyszłych inwestycji, niezmiennie pozostają Niemcy. Polska zajmuje drugą pozycję, podobnie jak przed rokiem.
Badanie European Attractiveness Survey 2007.
Cykliczne badanie, przeprowadzane co roku przez firmę doradczą Ernst & Young. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 800 osób – przedstawicieli międzynarodowych inwestorów. 53% respondentów pochodziło z Europy, 35% z Ameryki Północnej, a 11% z Azji.
(Źródło: EY/KW)