Podstawowe różnice pomiędzy dotychczasowym i nowym stanem prawnym:
- Dotychczas obowiązujące przepisy różnicowały prawa i obowiązki stron stosunku pracy w zależności od tego, czy pracownik podnosił swoje kwalifikacje lub wykształcenie w formach szkolnych czy pozaszkolnych, na podstawie lub bez skierowania pracodawcy.
Wprowadzana regulacja jednolicie reguluje sytuację dokształcającego się pracownika bez podziału wg powyższych kryteriów.
- Dotychczas obowiązujące przepisy przyznawały pracownikowi urlop szkoleniowy lub zwolnienie z części dnia pracy w wymiarze uzależnionym od podstawy odbywania dokształcania (na podstawie lub bez skierowania pracodawcy) oraz rodzajów studiów. W przypadku niektórych pracowników świadczenia te były jedynie fakultatywne lub mogły być wyłączone umową stron.
Wprowadzana regulacje przyznaje jednolicie pracownikom urlop szkoleniowy w wymiarze:
- 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych lub egzaminu maturalnego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
- Wprowadzana regulacja rozwija i doprecyzowuje przesłanki żądania zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na dokształcenie pracownika. Zgodnie z nowym stanem prawnym, pracodawca może żądać zwrotu tych kosztów, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia, jeżeli:
- pracownik bez uzasadnionych przyczyn nie podjął albo przerwał podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
- w terminie określonym w umowie zawartej przez pracodawcę z pracownikiem, nie dłuższym niż 3 lata:
- pracodawca rozwiąże z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu,
- pracownik rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 94(3) KP (z powodu mobbingu),
- pracownik rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 (bez wypowiedzenia) lub art. 94(3) KP (z powodu mobbingu), mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach.
Dotychczasowe przepisy będą miały nadal zastosowanie do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed dniem wejścia w życie nowelizacji, tj. przed dniem 16 lipca 2010 r. Nie zachodzi, więc potrzeba rozwiązywania ani zmiany dotychczas zawartych umów.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2007 r. doktorant w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego WPiA UAM. Przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa zobowiązań. Autor artykułów naukowych i popularno-naukowych. Od 2007 r. aplikant radcowski w OIRP Poznań. Specjalizuje się w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz prawa pracy.